hungari

Hungaria shtyn sërish votimin për anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO

Hungaria pritet të shtyjë prapë votimin për ratifikimin e aplikimit për anëtarësim të Suedisë dhe Finlandës në NATO. Mediat hungareze publikuan më...

Partia hungareze në pushtet mbështet hyrjen e Finlandës dhe Suedisë në NATO 

Partia qeverisëse Fidesz e kryeministrit hungarez Viktor Orban do të mbështesë ratifikimin e hyrjes së Finlandës dhe Suedisë në NATO. Lajmi u...

Hungaria do të votojë në mars për pranimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO

Ligjvënësit hungarezë do të votojnë për aplikimet për anëtarësim në NATO të Finlandës dhe Suedisë në fillim të marsit, thuhet në...

Strehimi i Gruevskit, Novak: Këto çështje i takojnë gjyqësorit

Hungaria nuk përgjigjet lidhur me azilin e dhënë ish-kryeministrit Nikolla Gruevski në vitin 2018 edhe pse ai është në listën e...

Ministri hungarez: Suedia duhet të veprojë ndryshe që t’i bashkohet NATO-s

Qeveria suedeze duhet të “veprojë ndryshe” nëse dëshiron që të marrë mbështetjen e Turqisë për anëtarësim në NATO, tha ministri i...

Sulmohen me thikë efektivët e policisë, një i vdekur dhe 2 të plagosur në Budapest

Një oficer policie në Budapest ka vdekur pasi dyshohet se u qëllua me thikë nga një burrë që përpiqej t'i shpëtonte...

Ngrirja e fondeve, Orban akuzon BE-në për ‘hungarofobi’

Kryeministri hungarez, Viktor Orban, ka akuzuar Brukselin për “hungarofobi”, duke thënë se paragjykimet – në vend të shqetësimeve lidhur me korrupsionin...

Hungaria nuk përmbush reformat anti-korrupsion, BE-ja i ‘ngrin’ fondet

Komisioni Evropian ka vendosur të veprojë me dorë të hekurt ndaj Hungarisë, duke propozuar ngrirjen e 7.5 miliardë eurove nga Fondi...

Hungari, një e katërta e pikave të karburantit kanë probleme me furnizimin

Rreth një e katërta e pikave të karburantit në Hungari kanë probleme me furnizimin, duke përfshirë 100 prej tyre në pronësi...

Orban: Hungaria do ratifikojë anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO në 2023

Kryeministri hungarez Viktor Orban tha të enjten se Parlamenti i Hungarisë do të ratifikojë anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO,...

Këto janë vendet më të bukura që mund t’i vizitoni gjatë Krishlindjeve

Nga dekorimet tradicionale te tezgat prej druri, ushqimet dhe pijet e shijshme, Krishtlindjet në Evropë janë një vend i përsosur për...

KE kërcënon Hungarinë/ Unioni, drejt pezullimit të fondeve për vendin anëtar

Komisioni Evropian ka zgjedhur një linjë të ashpër kundër qeverisë së Viktor Orban dhe insiston për një shkurtim masiv prej 20...

Ministri i Jashtëm hungarez merr pjesë në një forum për energjinë në Rusi

Ministri i Jashtëm hungarez, Peter Szijjarto, ka udhëtuar të hënën në Rusi për të marrë pjesë në një forum ndërkombëtar për...

Orban: Hungaria humbi 10 miliardë euro për shkak të sanksioneve kundër Rusisë

Kryeministri hungarez, Viktor Orban thotë se Hungaria ka kumbur 10 miliardë euro për shkak të vendosjes së sanksioneve kundër Rusisë. Sipas tij,...

‘Stop fushatës së rreme mediatike’, protestë kundër propagandës në Hungari

Rreth 1.500 demonstrues u mblodhën përpara entit rregullator të mediave në Hungari, për të protestuar kundër transmetimit të lajmeve të njëanshme...

Hungaria e Gjeorgjia nënshkruajnë marrëveshje për partneritet në energji

Zgjidhja afatgjatë për krizën e vazhdueshme energjetike është që Evropa të blejë sa më shumë energji nga sa më shumë burime...