japonia

Japonia nis përgatitjet e fundit për shkarkimin e ujit të kontaminuar në Paqësor

Përgatitjet përfundimtare për shkarkimin e ujërave nga termocentrali i dëmtuar i Fukushimës në Japoni filluan më 23 gusht, një ditë përpara...

Më 24 gusht Japonia nis lëshimin e ujit radioaktiv nga Fukushima në oqean

Japonia ka njoftuar se më 24 gusht do të fillojë të lëshojë në det më shumë se një milion ton ujë...

SHBA, Japonia dhe Australia nisin stërvitjet detare në Detin e Kinës Jugore

Shtetet e Bashkuara, Japonia dhe Australia po planifikojnë një stërvitje të përbashkët detare këtë javë në Detin e Kinës Jugore pranë...

Partneritet i ri mes Shteteve të Bashkuara, Japonisë dhe Koresë së Jugut

Udhëheqësit e Shteteve të Bashkuara, Japonisë dhe Koresë së Jugut i dhanë fund takimit të së premtes në vendpushimin presidencial “Camp...

Japonia kundërshton stërvitjet ushtarake të Koresë së Jugut

Japonia ka protestuar ndaj Koresë së Jugut pasi kjo e fundit kreu stërvitje ushtarake në ishujt e diskutueshëm. Ministria e Jashtme...

Japonia miraton lëshimin e ujit radioaktiv nga Fukushima në oqean

Japonia mori miratimin nga Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike sot për planin e saj për të lëshuar ujë të trajtuar radioaktiv...

Japonia ofron 100 mjete ushtarake në ndihmë të Ukrainës

Japonia mbajti një ceremoni të mërkurën prej ku dhuroi rreth 100 automjete ushtarake për Ukrainën. Ky veprim i Tokios zyrtar synon...

Ushtria japoneze në gjendje gatishmërie për shkak të Koresë së Veriut

Japonia ka urdhëruar ushtrinë e saj të përgatitet që të rrëzojë raketa balistike të Koresë së Veriut, pasi Phenjani tha gjatë...

Dikur të ndaluara me ligj-Japonia miraton planet për ndërtimin e një kazinoje

Japonia miratoi sot planet për të ndërtuar kazinonë e parë të vendit në Osakën perëndimore, duke i hapur rrugën resortit prej...

Raketa e Koresë së Veriut alarmon Japoninë, lëshohet urdhri për evakuim

Lëshimi i një rakete nga Koreja e Veriut shkaktoi konfuzion në Japoninë veriore këtë të enjte. Autoritetet japoneze lëshuan një urdhër...

Popullsia e Japonisë ka shënuar rënie rekord në vitin 2022

Japonia në vitin 2022 ka shënuar një rënie rekord prej gjysmë milioni banorësh në popullsinë e saj tashmë në pakësim, duke...

Japonia hapi pjesë të qytetit pranë Fukushimës, ish-popullsia nuk mendon të kthehet 

Japonia rihapi sot pjesë të qytetit Tomioka, nga i cili banorët u evakuuan në vitin 2011 pas katastrofës në termocentralin Fukushima,...

Kishida në Kiev, kërcënon Moska: Bombarduesit rusë fluturojnë mbi Detin e Japonisë

Dy bombardues strategjikë rusë kanë fluturuar mbi Detin e Japonisë për më shumë se shtatë orë, bëri me dije Ministria ruse...

Japoni, 514 fëmijë kanë kryer vetëvrasje në vitin 2022 

Një numër rekord i fëmijëve të shkollave fillore dhe të mesme në Japoni - 514 prej tyre - kryen vetëvrasje në...

Japonia dërgon një satelit në hapësirë ​​për të monitoruar Korenë e Veriut 

Japonia lëshoi ​​sot me sukses një raketë në hapësirë ​​që mbante një satelit që supozohet të mbledhë informacion mbi lëvizjet në...

Befasia e radhës në Botërorin e Katarit, Japonia mposht Gjermaninë

Një tjetër surprizë e madhe në Kupën e Botës, dhe sërish pas një përmbysjeje. Kombëtarja japoneze mposhti Gjermaninë me rezultat 2:1 në...