pakistan

9 ushtarë pakistanez humbasin jetën nga një sulm vetëvrasës

Së paku nëntë ushtarë pakistanezë janë vrarë dhe 20 të tjerë janë plagosur nga një sulm vetëvrasës që kishte në shënjestër...

Përmbytjet në Pakistan, evakuohen rreth 100 mijë njerëz

Rreth 100 mijë njerëz janë evakuuar nga fshatrat e përmbytura në provincën Punjab, kështu kanë bërë të ditur Shërbimet e emergjencës...

Kishin ngecur në teleferikun qindra metra mbi luginë, shpëtohen 8 personat

Ushtria pakistaneze ka shpëtuar tetë persona, përfshirë gjashtë fëmijë, të cilët kishin ngecur për rreth 15 orë në një teleferik të...

Pakistan, 6 fëmijë dhe 2 të rritur bllokohen në një teleferik në lartësi 365 metra

Në Pakistan, një operacion emergjent është duke u zhvilluar për të shpëtuar 6 fëmijë dhe 3 të rritur të bllokuar në...

Presidenti i Pakistanit refuzoi të nënshkruajë dy ligje për sigurinë kombëtare 

Presidenti i Pakistanit Arif Alvi tha se ai refuzoi të nënshkruante dy projektligje që do t'u jepnin autoriteteve më shumë kompetenca...

Të paktën 18 të vdekur nga një aksident me autobus në Pakistan

Të paktën 18 njerëz kanë vdekur dhe rreth 17 të tjerë janë lënduar të dielën në Pakistan, pasi autobusi i tyre...

Turma djeg kisha në Pakistan pas pretendimeve për blasfemi

Mijëra myslimanë kanë djegur të paktën katër kisha dhe i kanë vandalizuar shtëpitë e të krishterëve në qytetin pakistanez Jaranvala, pas...

Shkon në 30 numri i të vdekurve në Pakistan, ku treni doli nga shinat

Numri i të vdekurve në Pakistan ku një tren doli nga shinat ka shkuar në 30 ndërsa dhjetra të tjerë janë...

Treni del nga shinat, 22 të vdekur dhe 50 të lënduar në Pakistan

Të paktën 22 persona kanë vdekur dhe mbi 50 të tjerë janë lënduar si pasojë e daljes së një treni nga...

Shkon në 54 numri i të vdekurve nga shpërthimi kamikaz në Pakistan

Numri i të vdekurve në sulmin kamikaz të ndodhur një ditë më parë në Pakistan u rrit në 54. Sulmi ndodhi në...

Pakistan: Të paktën 35 persona të vdekur pas shpërthimit në një tubim politik

Të paktën 35 persona janë vrarë, si pasojë e një shpërthimi që ka ndodhur gjatë një tubim politik të dielën në...

Kriza/ Pakistani arrin një marrëveshje financimi prej 3 mld dollarësh me FMN

Pakistani i goditur nga kriza ka arritur një marrëveshje me Fondin Monetar Ndërkombëtar (FMN) mbi 3 miliardë dollarë (2.4 miliardë £)...

Përmbytje pas stuhisë në Pakistan| Të paktën 25 viktima dhe 145 të plagosur 

Të paktën 25 persona janë vrarë dhe 145 të tjerë janë plagosur nga shembja e shtëpive dhe përmbytjet e shkaktuara nga...

Të paktën shtatë mësues janë vrarë nga të shtënat në një shkollë në Pakistan 

Të paktën shtatë mësues u vranë sot nga të shtënat në një shkollë në veriperëndim të Pakistanit, thanë zyrtarët, pa specifikuar...

Shpërthimet në Pakistan, vriten 8 persona

Dy shpërthime tronditën një zyrë kundër terrorizmit në veriperëndim të Pakistanit të hënën, duke vrarë të paktën tetë persona, tha policia. Shefi...

Sulm me bombë në makinën e policisë, 4 viktima, mes tyre 5-vjeçarja

Të paktën katër persona u vranë dhe 15 të tjerë u plagosën sot në një sulm me bombë në një automjet...