English

Topi i ‘Dorës së Zotit’ në ankand, pritet të shitet të paktën 2.8 milionë dollarë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Topi i “Dorës së Zotit”, një nga momentet më të famshme në historinë e futbollit, do të dalë në ankand muajin e ardhshëm.

- Advertisement -

Duke goditur topin me dorë pa e parë arbitri, Diego Armando Maradona shënoi golin përmes të cilit Argjentina eliminoi Anglinë në çerekfinalet e Kupës së Botës 1986, në Meksikë.

E njëjta dorë ngriti më pas trofeun në fund të turneut.

Arbitri tunizian i ndeshjes e mbajti topin për 36 vjet dhe tani ka vendosur ta nxjerrë atë në ankand në Londër me një vlerë që varion nga 2.8 në 3.4 milionë dollarë.

Topi nuk është i vetmi artikull i ndeshjes që ka dalë në ankand. Fanella me numrin 10 e Maradonës u shit majin e kaluar me mbi 8 milionë dollarë, një rekord i ri botëror për objektet sportive përkujtimore.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×