Trumpit i kërkohet të dëshmojë për trazirat në Kongres

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Komiteti Hetues i Dhomës së Përfaqësuesve në Shtetet e Bashkuara, ka votuar të enjten që të ftojë për të dëshmuar ish-presidentin amerikan Donald Trump, lidhur me trazirat e 6 janarit të vitit 2021 në ndërtesën e Kongresit.

Një vendim i tillë mund të rezultojë me burgosje të Trumpit, në rast se nuk bashkëpunon me autoritetet.

Nëntë anëtarët e Komitetit, shtatë demokratë dhe dy republikanë kanë votuar në të mirë të vendimit.

- Advertisement -

Kështu, Trumpit i kërkohet që të ofrojë dokumente dhe të dëshmojë nën betim, lidhur me ngjarjet e 6 janarit.

“Ai person është në qendër të ngjarjeve që kanë ndodhur më 6 janar, andaj duam të dëgjojmë prej tij”, ka thënë udhëheqësi i Komitetit, Bennie Thompson.

Ligji federal parasheh që nëse një person nuk vepron në përputhje me ftesën e Kongresit për dëshmi, atëherë shkelja dënohet me 1 deri në 12 muaj burgim.

Komiteti i Dhomës së Përfaqësuesve ka hetuar për më shumë se një vit sulmin që ka lënë disa persona të vdekur dhe më shumë se 140 zyrtarë policorë të plagosur.

LEXONI GJITHASHTU: 

 

 
LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“S’kam punë me prokurorët popullorë”, Bushati-Ramës: Nuk na tremb me atë këmishë

Prokurorët popullorë nuk kanë me mua asnjë punë. Ishte kjo deklarata e kryeministrit Edi Rama në “Now me Erla Mëhillin”. Ai foli ekskluzivisht për dosjen...

“Nuk i jap llogari njeriu kë takoj”- Rama: Nuk i kam dhënë asnjë dokument McGonigal

Kryeministri Edi Rama ishte këtë të enjte i ftuar në emisionin “Now” në Euronews Albania, ku foli në lidhje me përfshirjen e tij në...

‘Më erdhi në zyrë dhe më takoi’, Rama tregon si u njoh me ish-zyrtarin e FBI-së

Kryeministri Edi Rama ka treguar sesi u takua për herë të parë me ish-zyrtarin e FBI-së, Charles McGonigal. Në një intervistë për emisionin "Now" në...

TË FUNDIT

“S’kam punë me prokurorët popullorë”, Bushati-Ramës: Nuk na tremb me atë këmishë

Prokurorët popullorë nuk kanë me mua asnjë punë. Ishte kjo deklarata e kryeministrit Edi Rama në “Now me Erla Mëhillin”. Ai foli ekskluzivisht për dosjen...

“Nuk i jap llogari njeriu kë takoj”- Rama: Nuk i kam dhënë asnjë dokument McGonigal

Kryeministri Edi Rama ishte këtë të enjte i ftuar në emisionin “Now” në Euronews Albania, ku foli në lidhje me përfshirjen e tij në...

‘Më erdhi në zyrë dhe më takoi’, Rama tregon si u njoh me ish-zyrtarin e FBI-së

Kryeministri Edi Rama ka treguar sesi u takua për herë të parë me ish-zyrtarin e FBI-së, Charles McGonigal. Në një intervistë për emisionin "Now" në...

Rama për mosballafaqimin me opozitën: Palo nivel, nuk meritojnë të sqarohen me mua

Kryeministri Edi Rama tha në “Now me Erla Mëhillin” se nuk ka shkuar Kuvend për t’u ballafaquar me opozitën sepse deputetët e kanë ulur...

Ekskluzive | Rama: Pse nuk shkova në Kuvend dhe e vërteta ime për dosjen McGonigal

Kryeministri Edi Rama është përballur në “Now me Erla Mwhillin” me pikëpyetjet e ngritura rreth ccwshtjes McGonigal. Ai ka folur për skandalin me ish-zyrtarin e...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×