Mbesa e liderit suprem të Iranit arrestohet sërish për mbështetje të protestuesve

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mbesa e liderit suprem të Iranit, Ayatollah Ali Khamenei, aktivistja e opozitës Farida Moradkani është arrestuar në Iran pasi u bëri thirrje qeverive të huaja të ndërpresin lidhjet me Teheranin për shtypjen e dhunshme të protestave të shkaktuara nga vdekja e një gruaje të re iraniane në paraburgim nga policia.

“Bota e lirë, ji me ne. Thuaju qeverive të tua të ndalojnë së mbështeturi këtë regjim vdekjeprurës që vret fëmijë. Ky regjim nuk është besnik ndaj asnjë parimi fetar dhe nuk njeh rregulla, përveç forcës dhe qëndrimit në pushtet”, tha Moradkani në një deklaratë video që ishte shpërndarë në internet nga vëllai i saj para arrestimit të tij, raportoi CNN.

Moradkani tha se në këtë moment kritik të historisë, i gjithë njerëzimi vëren se populli iranian me duar bosh po lufton me forcat e liga me guxim.

- Advertisement -

Ajo tha gjithashtu se iranianët janë në luftë me qeveritë që mbështesin regjimin iranian dhe u bëri thirrje vendeve demokratike që të tërheqin përfaqësuesit e tyre nga Irani dhe të dëbojnë përfaqësuesit iranianë nga vendet e tyre.

Regjimi iranian e ka arrestuar edhe më parë Moradkanin.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

 

 

 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Gjatë pandemisë pija 4 shishe verë, më pas vendosa të lë alkoolin”, rrëfehet Adele

Këngëtarja Adele ka treguar se ka pinte katër shishe verë para se të vinte dreka gjatë kohës së pandemisë. Sipas këngëtares gjatë kohës së...

Italia ndalon ushqimin sintetik, Meloni mbështet propozimin: Mbron fermerët

Qeveria e djathtë e Italisë ka mbështetur një draft që ndalon mishin e prodhuar në laborator dhe ushqimet e tjera sintetike, me qëllim mbrojtjen...

“Ku do i gjesh paratë për fushatë?”, Bushati-Këlliçit: Trego se ku i merr

Andi Bushati e pyeti kandidatin për Bashkinë e Tiranës Belind Këlliçi se nga i merr ai paratë për fushatën duke qenë se si Parti...

TË FUNDIT

“Gjatë pandemisë pija 4 shishe verë, më pas vendosa të lë alkoolin”, rrëfehet Adele

Këngëtarja Adele ka treguar se ka pinte katër shishe verë para se të vinte dreka gjatë kohës së pandemisë. Sipas këngëtares gjatë kohës së...

Italia ndalon ushqimin sintetik, Meloni mbështet propozimin: Mbron fermerët

Qeveria e djathtë e Italisë ka mbështetur një draft që ndalon mishin e prodhuar në laborator dhe ushqimet e tjera sintetike, me qëllim mbrojtjen...

“Ku do i gjesh paratë për fushatë?”, Bushati-Këlliçit: Trego se ku i merr

Andi Bushati e pyeti kandidatin për Bashkinë e Tiranës Belind Këlliçi se nga i merr ai paratë për fushatën duke qenë se si Parti...

Ministri i Jashtëm iranian në Moskë, bisedime me Lavrovin për programin bërthamor

Ministri i Jashtëm iranian, Hossein Amir-Abdollahian mbërriti në Moskë mbrëmjen e së martës, për një vizitë zyrtare. Amir-Abdollahian dhe delegacioni i tij u prit në...

Shefi i Wagner: Beteja për Bahmutin na ka shkaktuar dëme të rënda

Yevgeny Prigozhin, kreu i grupit mercenar rus, Wagner, tha më 29 mars se luftimet për qytetin ukrainas të Bakhmutit kanë shkaktuar dëme të rënda...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×