Futbollistët iranianë kënduan himnin para ndeshjes me Uellsin, tifozeria në lot

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Lojtarët iranianë kënduan himnin kombëtar para ndeshjes së tyre kundër Uellsit, në Kupën e Botës.

Kjo ndodhi pasi katër ditë më parë ata qëndruan të heshtur ndërsa himni i tyre po luhej në stadium, në përpjekje për të distancuar veten nga qeveria e Iranit.

Tifozët shpërthyen në fërshëllima dhe lot.

- Advertisement -

Ndryshimi i qasjes nga lojtarët erdhi pasi mund të përballen me pasoja nëse nuk e këndojnë himnin në ndeshjet e radhës.

Disa nga futbollistët me zor hapnin gojën për të kënduar.

Të martën, Mehdi Chamran, kryetar i këshillit të qytetit të Teheranit, tha: “Ne kurrë nuk do të lejojmë askënd të ofendojë himnin dhe flamurin tonë kombëtar. Qytetërimi iranian ka një histori disa mijëra vjeçare – ky qytetërim është po aq i vjetër sa evropianët dhe amerikanët së bashku.”

Heshtja e ekipit përpara humbjes së tyre 6-2 nga Anglia ishte një shfaqje simbolike e mbështetjes për protestat që kanë vijuar në Iran që nga vdekja e Mahsa Aminit në shtator.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Deputeti i PD: Po më akuzojnë se dua të çoj partinë te Berisha, por ja e vërteta

Deputeti i Partisë Demokratike Lefter Gështenja tha në emisionin Now në Euronews Albania se PD duhet të ndahet një herë e mirë nga modeli...

Kreshnik Spahiu shpjegon përplasjet në PD: Kanë nisur ethet për…

Juristi Kreshnik Spahiu tha në “Now me Erla Mëhillin” se tashmë kanë nisur ethet për të qenë deputet brenda Partisë Demokratike. Ai u shpreh se...

Gaba përplaset me deputetin: S’mund të kërkosh analizë, hanit kokoshka në fushatë

“Nuk mund të kërkojnë analizë ata që deri dje kanë ngrënë kokoshka”. Kjo deklaratë e anëtarit të kryesisë së PD, Gentjan Gaba solli përplasje mes...

TË FUNDIT

Deputeti i PD: Po më akuzojnë se dua të çoj partinë te Berisha, por ja e vërteta

Deputeti i Partisë Demokratike Lefter Gështenja tha në emisionin Now në Euronews Albania se PD duhet të ndahet një herë e mirë nga modeli...

Kreshnik Spahiu shpjegon përplasjet në PD: Kanë nisur ethet për…

Juristi Kreshnik Spahiu tha në “Now me Erla Mëhillin” se tashmë kanë nisur ethet për të qenë deputet brenda Partisë Demokratike. Ai u shpreh se...

Gaba përplaset me deputetin: S’mund të kërkosh analizë, hanit kokoshka në fushatë

“Nuk mund të kërkojnë analizë ata që deri dje kanë ngrënë kokoshka”. Kjo deklaratë e anëtarit të kryesisë së PD, Gentjan Gaba solli përplasje mes...

Spahiu ironizon demokratët: Kur fliste Selami ju qeshnit që t’ju shihte kryetari

Juristi Kreshnik Spahiu ka ironizuar demokratët duke iu rikujtuar se kur fliste Eduard Selami, ata qeshnin për t’i rënë në sy kryetarit. “Sot Partia Demokratike...

Deputeti i PD tregon si u “ndezën gjakrat”: Ja sherri pas mbledhjes së kryesisë

Deputeti i PD, Lefter Gështenja tregoi në emisionin Now në Euronews Albania si nisi konflikti gjatë mbledhjes së kryesisë së PD që përfundoi me...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×