English

Ukraina thotë se forcat e saj të mbrojtjes rrëzuan 54 nga 69 raketa ruse

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ushtria ukrainase tha se shumica e raketave lundruese të lëshuara në Ukrainë të enjte u rrëzuan.

- Advertisement -

“Armiku vazhdon të përdorë terrorin e tij raketor kundër qytetarëve paqësorë të Ukrainës. Sipas të dhënave paraprake, gjithsej janë lëshuar 69 raketa. 54 raketa lundrimi armike janë rrëzuar nga asetet e Forcave të Mbrojtjes të Ukrainës”- tha komandanti i përgjithshëm i forcave të armatosura, Valeriy Zaluzhnyi, në aplikacionin e mesazheve Telegram. “.”

Zaluzhnyi tha se rusët kishin lëshuar raketa lundrimi me bazë ajrore dhe detare, si dhe raketa të drejtuara kundërajrore si S-300 në objektet e infrastrukturës energjetike. Ushtria ukrainase rrëzoi gjithashtu 11 drone iranian Shahed, të cilët janë krijuar për t’u shpërthyer në përplasje.

Ka pasur raporte kontradiktore për shkallën e sulmeve me raketa të enjten.

LEXONI GJITHASHTU:

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?