Ukrainasit avancojnë ofensivën në jug, autoritetet pro-ruse kërkojnë evakuimin

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ofensiva e trupave ukrainase është përshpejtuar në frontin jugor. Pasi lëshuan fshatra të shumtë, autoritetet e caktuara nga Moska në Kherson i kanë kërkuar Rusisë të organizojë evakuimin e civilëve nga ky territor, që u aneksua ilegalisht vetëm 2 javë më parë.

Në një mesazh të transmetuar në rrjetin Telegram, guvernatori Vladimir Saldo kërkoi evakuim të përgjithshëm.

“Së pari të bëhet evakuimi për banorët e bregut të djathtë. Por, në të njëjtën kohë ne sugjerojmë që të gjithë banorët e Khersonit të evakuohen, për t’i mbrojtur ata nga pasojat e sulmeve me raketa”, tha Vladimir Saldo, guvernator i caktuar i Khersonit.

- Advertisement -

Ndërkohë, Rusia vazhdon bombardimet masive ndaj infrastrukturave urbane të Ukrainës. Këtë të enjte, të paktën 4 qytete të mëdha dhe disa të vogla u prekën nga sulmet.

Në Kiev, dronët kamikazë të prodhuar nga Irani u shfaqën sërish dhe dyshohet të kenë shkaktuar të paktën 2 viktima.

Bombardimet masive si hakmarrje ndaj atentatit ndaj urës së Krimesë, që u atribuohet shërbimeve sekrete ukrainase, kanë prekur zona të banuara, si për shembull në Mikolaiv, ku një ndërtesë 5-katëshe mbeti e dëmtuar.

Të enjten, shërbimet e emergjencës arritën të shpëtonin jetën e një djali 11-vjeçar, pasi kishte kaluar 6 orë nën rrënoja.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Serbia njeh së shpejti Kosovën!” Ja kur arrihet marrëveshja përfundimtare

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti nuk e sheh të nevojshëm krijimin e asociacionit të komunave me shumicë serbe, por është i gatshëm për të...

Vrasja e të riut me ngjyrë nga policia rikthen protestat në SHBA

Një ditë pasi autoritetet e Memfisit publikuan videon që implikon katër oficerë policie në rrahjen brutale të një djali me ngjyrë Tire Nichols, valët e...

Donald Trump nis fushatën, mohon humbjen në 2020: Jam presidenti që mund të fitojë

Njoftimi i Donald Trump se ai do të kandidojë për president të SHBA-së në vitin 2024 nuk ishte vetëm një dëshirë apo një dredhi...

TË FUNDIT

“Serbia njeh së shpejti Kosovën!” Ja kur arrihet marrëveshja përfundimtare

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti nuk e sheh të nevojshëm krijimin e asociacionit të komunave me shumicë serbe, por është i gatshëm për të...

Vrasja e të riut me ngjyrë nga policia rikthen protestat në SHBA

Një ditë pasi autoritetet e Memfisit publikuan videon që implikon katër oficerë policie në rrahjen brutale të një djali me ngjyrë Tire Nichols, valët e...

Donald Trump nis fushatën, mohon humbjen në 2020: Jam presidenti që mund të fitojë

Njoftimi i Donald Trump se ai do të kandidojë për president të SHBA-së në vitin 2024 nuk ishte vetëm një dëshirë apo një dredhi...

Izrael, protesta kundër ndryshimeve që mund të dobësojnë sistemin gjyqësor

Për të katërtën javë rresht, dhjetëra mijëra izraelitë protestuan në të gjithë vendin kundër qeverisë. Demonstruesit mbanin në duar flamuj dhe brohorisnin "Jo diktaturës" dhe "Duam demokraci". Protesta...

“McGonigal”, NYT: S’ka tregues për lidhje me rusët, në pikëpyetje akuza e 225 mijë $

Media prestigjioze amerikane, New York Times në një artikull të publikuar së fundmi, shkruan se nuk ka asnjë tregues që të provojë se ish-zyrtari i...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×