Valë kritikash ndaj Rusisë, Guterres: E papranueshme ideja e një konflikti bërthamor

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një breshëri kritikash ra mbi Rusinë në Këshillin e Sigurimit, pas dekretit për mobilizimin ushtarak për të luftuar në Ukrainë dhe deklaratës për përdorimin e armëve atomike. Sekretari i përgjithshëm i OKB-së nuk e ka lënë pa e përmendur.

“Ideja e një konflikti bërthamor, dikur e pamendueshme, sot shtrohet nga disa njerëz. Kjo është e papranueshme”, tha Antonio Guterres, sekretar i përgjithshëm i OKB-së.

Guterres bëri thirrje për mbajtjen e përgjegjësisë për krimet e luftës të kryera në Ukrainë. Ministri i Jashtëm ukrainas, në fjalimin e tij, tha:

- Advertisement -

“Nuk do të ketë paqe pa drejtësi. Asnjë nga krimet ruse në Ukrainë nuk do të kishte qenë i mundur pa konsensusin e dhënë nga lidershipi rus. Kjo nuk mund të kalojë pa u ndëshkuar, dhe e vetmja mënyrë për të vendosur presidentin Putin dhe stafin e tij para drejtësisë është ngritja e një gjykate speciale”, u shpreh Dmitro Kuleba, ministër i Jashtëm i Ukrainës.

Nga ana e tij, ministri i Jashtëm rus u mbrojt duke sulmuar dhe akuzuar drejtësinë ndërkombëtare për injorim të krimeve të kryera sipas tij nga pala ukrainase që prej 2014-s.

“Ne nuk kemi më besim tek Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë. Për 8 vite rresht kemi pritur më kot dënimin e pandëshkueshmërisë në Ukrainë. Ne nuk i besojmë as këtij dhe as institucioneve të tjera për vënien e drejtësisë. Koha e pritjes ka marrë fund”, tha Sergey Lavrov, ministër i Jashtëm i Rusisë.

Pas një seri qortimesh ndaj Rusisë, shefi i diplomacisë amerikane shtroi një pyetje:

“Si mundet që ky agresion ndaj Ukrainës, i porositur nga presidenti Putin, të përmirësojë jetën e qytetarëve rusë? Një burrë zgjedh luftën dhe po ai mund t’i japë fund asaj. Nëse Rusia ndalet, lufta mbaron. Ndërsa nëse ukrainasit ndalen, Ukraina merr fund”, u shpreh Antony Blinken, sekretari amerikan i Shtetit.

Pa ashpërsinë e përfaqësuesve të Perëndimit, edhe ministrat e Jashtëm të Kinës dhe Indisë mbrojtën integritetin territorial të Ukrainës dhe dialogun si zgjidhjen e vetme të konfliktit.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Humbën rrugën ndërsa eksploronin Pogradecin, gjenden 5 turistët çekë

Policia e Pogradecit u shkoi në ndihmë 5 turistëve çekë, të cilët kishin humbur rrugën, duke eksploruar zonën e Jollës. Ditën e sotme, një grup...

SHBA: Nuk i mbështesim sulmet brenda Rusisë

Shtetet e Bashkuara po vazhdojnë të mbledhin informacione mbi raportet për sulme me dron në Moskë, tha Shtëpia e Bardhë të martën, më 30...

Tensionet në Veri, Haradinaj: Kurti dhe Osmani e kthyen vendin 10 vite pas

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka reaguar në lidhje me situatën e krijuar në Veri dhe me qëndrimet që kanë...

TË FUNDIT

Humbën rrugën ndërsa eksploronin Pogradecin, gjenden 5 turistët çekë

Policia e Pogradecit u shkoi në ndihmë 5 turistëve çekë, të cilët kishin humbur rrugën, duke eksploruar zonën e Jollës. Ditën e sotme, një grup...

SHBA: Nuk i mbështesim sulmet brenda Rusisë

Shtetet e Bashkuara po vazhdojnë të mbledhin informacione mbi raportet për sulme me dron në Moskë, tha Shtëpia e Bardhë të martën, më 30...

Tensionet në Veri, Haradinaj: Kurti dhe Osmani e kthyen vendin 10 vite pas

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka reaguar në lidhje me situatën e krijuar në Veri dhe me qëndrimet që kanë...

U kap me 45 kg kokainë e mbi 400 mijë euro cash, dënohet shqiptari në Itali

Një 46-vjeçar shqiptar është dënuar me 4 vite dhe 5 muaj burg pasi u kap me 45 kilogramë kokainë dhe me 404 mijë euro...

“Pranuan bashkëpunimin me Metën, jo me ne”, Pampuri: E çuan PD-në në katastrofë

Deputetja e Partisë Demokratike Orjola Pampuri tha për Euronews Albania se grupimi i Rithemelimit, e çoi Partinë Demokratike drejt katastrofës, pasi sipas saj rezultatet...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×