Vendet e BE-së ofrojnë trajnime në fushën e betejës për ushtarët ukrainas

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Duke u bërë gati për fushën e betejës. Këta rekrutë ukrainas po i nënshtrohen  një trajnimi ushtarak  në Mbretërinë e Bashkuar.

Të tjetër ushtarë do i bashkohen programeve të ngjashme në të gjithë Europën

Pas shumë muajsh negociatash, ambasadorët e BE kanë arritur një marrëveshje finale për të trajnuar 15 mijë ushtarë ukrainas në disa shtete.

- Advertisement -

Britania kryeson programin  duke nisur me aftësitë që duhen fituar në fushën e betejës.

“Kam mësuar shumë gjëra. Mora trajnim taktik, u trajnova nga ana mjekësore, ndihma e parë. U trajnuam edhe nga ana psikologjike sesi të kthehemi në fushën e betejës. Këto mësuam nga instruktorët britanikë dhe ukrainas” shprehet një ushtar.

Koloneli britanik thekson se operacionet e mbrojtjes janë një nga aspektet e stërvitjes

“Siç e keni parë në përparimin që po bëhet nga Ukraina në lindje të vendit, ne kemi ndryshuar natyrën e stërvitjes për të qenë më sulmues. Kështu që ata janë absolutisht të gatshëm të vazhdojnë përparimet që po bëhen” shtoi koloneli.

Ndërsa ukrainasit stërviten jashtë vendit, rusët po përgatiten në shtëpi. Ka pasur shumë kritika të brendshme për mobilizimin kaotik dhe të nxituar.

Zemërimi që mund të ushqehet pas lajmit  pesë rekrutë të fundit janë vrarë në rrethana të papërcaktuara. Mediat ruse raportuan se burrat ishin nga një rajon i varfër në Siberinë perëndimore.

Kremlini ka thënë se po përpiqet të korrigjojë dështimet në procesin e mobilizimit.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

U masakrua me thikë nga burri, niset me helikopter drejt Tiranës gruaja

Është nisur me urgjencë drejt Tiranës, Marjola Myrtollari, 36-vjeçarja nga Korça, e cila u plagos me thikë dy ditë më parë nga bashkëshorti i...

U gjet i vdekur me plumb në kokë, pas vëllait merret në hetim dhe shoku i shqiptarit

Policia italiane po vijon hetimet për vdekjen e 20-vjeçarit shqiptar Enrico Aliaj. Të dhënat paraprake tregojnë se ai ndërroi jetë nga një goditje me armë...

Mbyti të ëmën me plastmas në Përmet, Gjykata lë në burg 24-vjeçarin

Gjykata ka caktuar masën e sigurisë ‘Arrest me burg’ për 24-vjeçarin Albi Muhollari, i cili mbyti të ëmën me qese plastmasi. Ngjarja e rëndë ndodhi...

TË FUNDIT

U masakrua me thikë nga burri, niset me helikopter drejt Tiranës gruaja

Është nisur me urgjencë drejt Tiranës, Marjola Myrtollari, 36-vjeçarja nga Korça, e cila u plagos me thikë dy ditë më parë nga bashkëshorti i...

U gjet i vdekur me plumb në kokë, pas vëllait merret në hetim dhe shoku i shqiptarit

Policia italiane po vijon hetimet për vdekjen e 20-vjeçarit shqiptar Enrico Aliaj. Të dhënat paraprake tregojnë se ai ndërroi jetë nga një goditje me armë...

Mbyti të ëmën me plastmas në Përmet, Gjykata lë në burg 24-vjeçarin

Gjykata ka caktuar masën e sigurisë ‘Arrest me burg’ për 24-vjeçarin Albi Muhollari, i cili mbyti të ëmën me qese plastmasi. Ngjarja e rëndë ndodhi...

Hidhet në erë me eksploziv bankomati në Shkup

Një bankomat i një banke private është hedhur në erë me eksploziv në lagjen Butel të Shkupit në Maqedoninë e Veriut mëngjesin e sotëm. Mediat...

Dëshmoi për rreth një orë në SPAK, Silva Bino: Isha për një punë

Shefja e Departamentit të Epidemiologjisë pranë ISHP-së, Silva Bino, është paraqitur mëngjesin e kësaj të marte në Prokurorinë e Posaçme. Mësohet se ajo ka...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×