English

Vritet kandidati për kryetar bashkie në Meksikë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kandidati për kryetar bashkie Lucero Lopez Maza dhe pesë persona të tjerë, një prej të cilëve ishte një vajzë e re, u vranë në një të shtëna në një tubim fushate në qytetin La Concordia në shtetin jugor meksikan të Chiapas, raportoi AP. Përveç kësaj, dy persona janë plagosur.

- Advertisement -

“Konflikti shpërtheu mes civilëve të armatosur gjatë një mitingu politik”, njoftoi prokuroria.

Siç raportohet, nuk dihet nëse Lopez Maza ishte objektivi i sulmit, pasi të shtënat në rrugë janë të zakonshme në zonë.

Chiapas është afër kufirit me Guatemalën dhe është një rrugë kryesore për kontrabandën e drogës dhe emigrantëve, dhe dy kartelet kryesore të drogës në Meksikë po luftojnë për kontrollin e zonës.

Në fillim të kësaj jave, 11 persona u vranë nga të shtënat masive në një fshat në qytetin e Chicomuselo, disa dhjetëra kilometra larg La Concordia.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?