Zelensky urdhëron hetimin e zyrtarëve për korrupsion, jepen dorëheqjet e para

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Disa zyrtarë të lartë ukrainas kanë dhënë dorëheqjen pasi Presidenti Volodymyr Zelensky urdhëroi që të niseshin hetime për korrupsion për të gjithë pjestarët e kabinetit të tij.

Një këshilltar i lartë, katër zëvendësministra dhe pesë guvernatorë rajonalë lanë postet e tyre këtë të martë, raporton BBC.

Largimet e tyre vijnë pasi Ukraina nisi një përpjekje të gjerë në luftën kundër korrupsionit.

- Advertisement -

Kohët e fundit, autoritetet në Ukrainë kanë vënë re se, në raporte të ndryshme zyrtarët blejnë ushqime me çmime të larta si dhe disa prej tyre kanë ekspozuar një jetë luksoze.

Ndihmësi i lartë Mykhailo Podolyak tha se Zelensky po i përgjigjej një “kërkese kryesore publike” që drejtësia duhet të zbatohet për të gjithë.

Presidenti ka ndaluar tashmë zyrtarët shtetërorë që të largohen nga vendi, përveç nëse janë në punë të autorizuar. Hetimet pritet të vijojnë dhe të ketë rezultate gjatë ditëve në vijim.

 
LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Ylli Manjani: Ramës duhet t’i nisë dosja si Saimir Tahirit, ja indiciet

Juristi Ylli Manjani bëri thirrje që SPAK të nisë hetimet ndaj kryeministrit Edi Rama lidhur me përfshirjen e tij në aktakuzën ndaj ish-zyrtarit të...

Dosja e nxehtë në SHBA, deputeti i PS: Duan të heqin Edi Ramën

Deputeti i Partisë Socialiste Etjen Xhafaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se zhurma që po bëhet lidhur me çështjen e ish-zyrtarit të...

Manjani ja plas të qeshurës me Spahiun: Politikanë kujdes si silleni me të dashurat

Sipas juristit Kreshnik Spahiu politikanët duhet të tregojnë më shumë kujdes si sillen me të dashurat sesa me gruan. Në një intervistë për “Now me...

TË FUNDIT

Ylli Manjani: Ramës duhet t’i nisë dosja si Saimir Tahirit, ja indiciet

Juristi Ylli Manjani bëri thirrje që SPAK të nisë hetimet ndaj kryeministrit Edi Rama lidhur me përfshirjen e tij në aktakuzën ndaj ish-zyrtarit të...

Dosja e nxehtë në SHBA, deputeti i PS: Duan të heqin Edi Ramën

Deputeti i Partisë Socialiste Etjen Xhafaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se zhurma që po bëhet lidhur me çështjen e ish-zyrtarit të...

Manjani ja plas të qeshurës me Spahiun: Politikanë kujdes si silleni me të dashurat

Sipas juristit Kreshnik Spahiu politikanët duhet të tregojnë më shumë kujdes si sillen me të dashurat sesa me gruan. Në një intervistë për “Now me...

Spahiu: Si e ndihmoi ish e dashura e shefit të FBI Edi Ramën dhe që askush s’e thotë

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se Allison Guerriero, ish e dashura që denoncoi ish-zyrtarin e FBI Charles Mcgonigal, me...

McGonigal| Spahiu: U godit i përkëdheluri i Perëndimit, Rama dëshmitar në SHBA

Juristi Kreshnik Spahiu tha në “Now me Erla Mëhillin” se deklarata e ish-të dashurës së McGonigal,  Allison Guerriero nuk ka vlera juridike, por politike. Në...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×