English

11 persona kanë vdekur nga sulmet ruse në Ukrainë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Të paktën 11 persona kanë humbur jetën në sulmet ruse në lindje të Ukrainës të shtunën, ndërsa ekipet e shpëtimit në qytetin Dnipro kanë gërmuar në rrënojat pas një goditjeje që shkatërroi një ndërtesë banimi nëntë katëshe, duke lënë një person të vdekur.

- Advertisement -

Sulmet vijnë ndërsa Rusia vazhdon të ushtrojë presion mbi trupat ukrainase përgjatë vijës së frontit prej 1000 kilometrash, duke synuar të dobësojë burimet e Ukrainës dhe shpesh duke sulmuar objektet energjetike dhe infrastrukturën tjetër jetike.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy, në një postim në rrjetet sociale, tha se shtatë persona u vranë nga sulmet me raketa në qytetin Vilniansk, pranë Zaporizhzhia, dhe përsëriti thirrjen e tij për aleatët që të furnizojnë Ukrainën me armë të gjata dhe sisteme të avancuara të mbrojtjes ajrore për të ndaluar sulmet e përditshme ruse.

LEXO GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?