English

116 ton drogë u sekuestruan në Belgjikë në vitin 2023, vendet e origjinës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Autoritetet belge sekuestruan gjithsej 116 ton kokainë në portin e Antwerp në vitin 2023, duke vendosur një rekord të ri për vendin, thanë autoritetet të mërkurën.

- Advertisement -

Qyteti portual belg është bërë porta kryesore për kartelet e kokainës në Amerikën Latine në kontinentin evropian, me sasinë e substancës së kapur në portin detar duke u rritur me 6 ton nga 110 ton në 2022.

Kolumbia, Ekuadori, ku qeveria ka shpallur kohët e fundit gjendjen e luftës kundër bandave të drogës dhe Panamaja ishin vendet kryesore të origjinës.

5 ton të tjerë kokainë u kapën në vitin 2023 në portin e Zeebrugge, pjesë e portit më të madh të Antwerp-Bruges, tha Ministri i Financave Vincent Van Peteghem.

“Mijëra punonjës të shpërndarë në të gjithë vendin, dhanë maksimumin në rrethana të jashtëzakonshme vitin e kaluar”, tha ministri, duke shpallur sekuestrimin rekord.

Njoftimi u bë një ditë pasi 22 persona, përfshirë tre oficerë policie, u arrestuan në një bust të madh antidrogë që synonte individë të dyshuar për kontrabandë kokaine përmes Antwerp.

Shifra më e fundit e disponueshme për Bashkimin Evropian tregon se autoritetet po kapin sasi rekord kokaine, me 303 ton të ndaluar nga vendet anëtare në vitin 2021. Sipas një raporti nga agjencia e BE-së për monitorimin e drogës dhe varësisë, 75% e kësaj sasie u kap. në Belgjikë, Holandë dhe Spanjë.

Autoritetet belge dënojnë ndikimin që trafikimi i drogës po ka në vend pasi organizatat e huaja kriminale futen në shoqërinë belge veçanërisht në Antwerp.

Në katër vitet e fundit, Antwerp ka parë dhjetëra sulme me granata, zjarre dhe bomba të vogla, shumë të lidhura me bandat që përpiqen të ndërtojnë tregtinë e lulëzuar të kokainës.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?