17 inspektorë mangët në ILD, s’ka aplikime

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

ILD ka 17 inspektorë mangët. Prokurorët dhe sidomos gjyqtarët hezitojnë të aplikojnë për këtë post.

Kjo mungesë inspektorësh ka mbledhur mbi 4.300 dosje me ankesa të qytetarëve dhe institucioneve, ndaj prokurorëve dhe gjyqtarëve. Vetëm 1600 prej tyre janë trajtuar.

Nga këto, Artur Metani ka përfunduar hetimin për 22 dosje dhe ka kërkuar shkarkimin për 12 gjyqtarë dhe prokurorë.

- Advertisement -

Ligji përcakton se inspektorët duhet të jenë 26 por aktualisht janë vetëm 9 në detyrë . Edhe pse një inspektor gëzon statusin e gjyqtarit të apelit përsëri nuk ka interes për këtë detyrë.

 “Janë shpallur 6 apo 7 herë thirrjet nga Këshilli i Lartë Gjyqësor për magjistratë gjyqtarë dhe nuk ka pasur asnjë interesim, zero aplikime nga magjistratë gjyqtarë,” – u shpreh Inspektori i Lartë i Drejtësisë, Metani.

Përveç shkarkimeve, Inspektorati i Lartë i Drejtësisë ka ulur pagat e 2 gjyqtarëve si masë disiplinore dhe ka pezulluar për 6 muaj gjyqtaren e Elbasanit, Enkeleda Kapadeni pas videos së saj në Tik Tok.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Zgjedhjet në Malin e Zi, sondazhet favorizojnë partinë e presidentit Milatoviç

Ditën e djeshme u mbyll fushata elektorale për zgjedhjet parlamentare të së dielës në Malin e Zi dhe sot vendi ndodhet zyrtarisht në heshtje...

Sekuestrohen 1 mld dollarë para të falsifikuara në Stamboll, zbulohet destinacioni

Forcat turke të sigurisë konfiskuan një miliard dollarë para të falsifikuara në Stamboll dhe arrestuan gjashtë persona të përfshirë në operacion, njoftoi zyra e...

Protesta e gjashtë kundër Vuiçiç, dhjetëra mijëra serbë marshuan drejt qeverisë

Në protestën e gjashtë “Serbia kundër dhunës”, të premten, dhjetëra mijëra qytetarë në Beograd nisën një marsh drejt Qeverisë së Serbisë, rreth së cilës...

TË FUNDIT

Zgjedhjet në Malin e Zi, sondazhet favorizojnë partinë e presidentit Milatoviç

Ditën e djeshme u mbyll fushata elektorale për zgjedhjet parlamentare të së dielës në Malin e Zi dhe sot vendi ndodhet zyrtarisht në heshtje...

Sekuestrohen 1 mld dollarë para të falsifikuara në Stamboll, zbulohet destinacioni

Forcat turke të sigurisë konfiskuan një miliard dollarë para të falsifikuara në Stamboll dhe arrestuan gjashtë persona të përfshirë në operacion, njoftoi zyra e...

Protesta e gjashtë kundër Vuiçiç, dhjetëra mijëra serbë marshuan drejt qeverisë

Në protestën e gjashtë “Serbia kundër dhunës”, të premten, dhjetëra mijëra qytetarë në Beograd nisën një marsh drejt Qeverisë së Serbisë, rreth së cilës...

Draft-statuti i Ramës për asociacionin, vjen reagimi zyrtar nga qeveria e Kosovës

Zyra shtypit e kryeministri Albin Kurti ka reaguar lidhur me draft-statutin e kryeministrit Edi Rama për asociacionin. Në përgjigje të interesimit të gazetarit të Euronews...

Putin: Kundërofensiva ukrainase ka dështuar, por kanë ende potencial sulmues

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, tha të premten, më 9 qershor, se kundërofensiva e madhe që Ukraina ka përgatitur prej muajsh, ka “filluar” në...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×