NATO zgjerohet me Finlandën, Turqia ratifikon anëtarësimin

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Turqia është bërë vendi i fundit i NATO-s që ka ratifikuar anëtarësimin e Finlandës në aleancën ushtarake të udhëhequr nga SHBA.

Ligjvënësit turq mbështetën në mënyrë unanime anëtarësimin e vendit nordik, 2 javë pasi presidenti Recep Tayyip Erdogan dha konsensusin e tij.

Nënkryetari i Parlamentit deklaroi se kërkesa e Finlandës për anëtarësim u pranua me 276 vota nga 276 deputetë që ka Parlamenti turk dhe tashmë është kthyer në ligj.

- Advertisement -

Në një mesazh në Twitter, presidenti i Finlandës falënderoi vendet anëtare të NATO-s për mbështetjen dhe  tha se mezi pret që Aleancës t’i bashkohet edhe Suedia.

Edhe sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg përdori rrjetin social për t’u shprehur se lëvizja do ta bëjë familjen e NATO-s më të fortë dhe më të sigurtë.

Si kërkesa e Finlandës, ashtu edhe ajo e Suedisë ishin bllokuar nga Turqia dhe Hungaria prej muajsh. Parlamenti hungarez e bëri ratifikimin ditën e hënë.

Por sa i takon Suedisë, presidenti Erdogan ka bërë rezistencë për shkak të një seri çështjesh të kontestuara mes dy vendeve dhe akuzave se shteti nordik mbështet terroristët.

Në Helsinki, autoritetet presin që procesi i kthimit të Finlandës në vendin e 31-të të Aleancës të përfundojë javën e ardhshme.

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Serbët vijojnë protestat, Kurti në Bratislavë takon Borrell dhe Lajçak

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti pritet të takohet me Përfaqësuesin e Lartë të Bashkimit Evropian Josep Borrell dhe të dërguarin e BE-së për dialogun...

Tensionet në Veri, Rama: Fuqia e ushtrisë serbe në kufi të Kosovës është zero

Kryeministri Edi Rama është i pranishëm në forumin “GLOBSEC 2023” që po mbahet në Bratislavë ku ka folur për situatën ne veri të Kosovës...

Al Pacino pritet të bëhet sërish baba në moshën 83-vjeçare

Mediat amerikane raportojnë se aktori i njohur Al Pacino pritet të bëhet sërish baba në moshën 83-vjeçare. Sipas TMZ, Noor Alfallah, e dashura 29-vjeçare...

TË FUNDIT

Serbët vijojnë protestat, Kurti në Bratislavë takon Borrell dhe Lajçak

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti pritet të takohet me Përfaqësuesin e Lartë të Bashkimit Evropian Josep Borrell dhe të dërguarin e BE-së për dialogun...

Tensionet në Veri, Rama: Fuqia e ushtrisë serbe në kufi të Kosovës është zero

Kryeministri Edi Rama është i pranishëm në forumin “GLOBSEC 2023” që po mbahet në Bratislavë ku ka folur për situatën ne veri të Kosovës...

Al Pacino pritet të bëhet sërish baba në moshën 83-vjeçare

Mediat amerikane raportojnë se aktori i njohur Al Pacino pritet të bëhet sërish baba në moshën 83-vjeçare. Sipas TMZ, Noor Alfallah, e dashura 29-vjeçare...

Zbulime të reja në Pompei, gjenden trupat e 2 grave e 1 fëmije, viktima të vullkanit

Arkeologët në Pompei zbuluan mbetjet e tre viktimave të tjera të vullkanit Vezuvi, që shpërtheu në vitin 79 të Erës Sonë. Skeletet u gjetën në...

“Opozita e Kosovës si Vuçiç”, deklarata e fortë e deputetit të Vetëvendosjes

Deputeti i Vetëvendosjes, Armend Muja komentoi në një intervistë për Euronews Albania nëse Albin Kurti është në kushtet kur mund të kërkojë një votëbesim...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×