2 milionë turistë vizituan muzetë e Shqipërisë në 3 vite

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mbi 2 milionë turistë kanë parë objektet tona historike në Shqipëri në tre vitet e fundit.

2019-ta është periudha me numrin më të lartë të vizitorëve në muze dhe parqe arkeologjike në Shqipëri, me 1 milionë turistë. 

Nga ky vit, në buxhetin e shtetit janë shtuar 1.6 mln euro nga turizmi kulturor.

- Advertisement -

Por izolimi nga pandemia e dha menjëherë goditjen në turizmin kulturor.

Në vitin 2020 turizmi në vend arriti në pikën më të ulët. Rreth 190 mijë turistë vizituan muzetë dhe sitet arkeologjike. E përkthyer në të ardhura, numri i vizitorëve në 2020 ka futur në buxhetin e shtetit rreth 330 mijë euro.

Gjashtë-mujori i parë i 2021 ka shënuar një rritje të konsiderueshme të vizitorëve.

Të dhënat e Ministrisë së Kulturës tregojnë se 108 mijë vizitorë kanë parë muzetë dhe monumentet, duke grumbulluar mbi 250 mijë euro.

Ardhja e vitit 2022 solli lehtësira në lëvizje, duke dhënë një sinjal optimist që turizmi do të rikthehet në ritmet para pandemisë.

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kritikuan Kurtin, Kryeziu-opozitës: Deklaratë e dëmshme, dialogun s’e do Vuçiç

Arbëreshë Kryeziu i quajti të dëmshme deklaratat e opozitës në Kosovë, të cilat po fajësojnë kryeministrin Kurti dhe po thonë se ai nuk e...

A ishte paralajmëruar tensioni në veri? Andoni: Është momenti i së vërtetës…

“Nuk është jashtë parashikimeve”, kështu tha gazetari Ben Andoni lidhur me situatën e tensionuar në veri të Kosovës. I ftuar në “Review” në Euronews Albania...

Kurti falenderon kryetarin e ngujuar: Po tregon qendresë shembullore për rend e ligj

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka shkruar se kryetari i komunës së Leposaviqit, Lulzim Hetemi, çdo ditë merr mesatarisht nga dhjetë kërkesa të ndryshme...

TË FUNDIT

Kritikuan Kurtin, Kryeziu-opozitës: Deklaratë e dëmshme, dialogun s’e do Vuçiç

Arbëreshë Kryeziu i quajti të dëmshme deklaratat e opozitës në Kosovë, të cilat po fajësojnë kryeministrin Kurti dhe po thonë se ai nuk e...

A ishte paralajmëruar tensioni në veri? Andoni: Është momenti i së vërtetës…

“Nuk është jashtë parashikimeve”, kështu tha gazetari Ben Andoni lidhur me situatën e tensionuar në veri të Kosovës. I ftuar në “Review” në Euronews Albania...

Kurti falenderon kryetarin e ngujuar: Po tregon qendresë shembullore për rend e ligj

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka shkruar se kryetari i komunës së Leposaviqit, Lulzim Hetemi, çdo ditë merr mesatarisht nga dhjetë kërkesa të ndryshme...

“Po pengon implementimin e marrëveshjes që firmosi vetë”, Lushaku kritikon Kurtin

Jehona Lushaku ishte këtë të diel e ftuar në një lidhje direkte për emisionin “Review” në Euronews Albania për të folur rreth tensioneve të...

“Kryetarin e komunës e ngujuan në zyrë”, Krasniqi ngre pyetjen: A ja vlen përplasja

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi ngriti këtë të diel disa pikëpyetje në emisionin “Review” sa i takon situatës së krijuar në...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×