English

2022 viti më i nxehtë i regjistruar për Mbretërinë e Bashkuar

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

British Met Office ka publikuar të dhëna që tregojnë se 2022 është viti më i nxehtë i regjistruar për Mbretërinë e Bashkuar.

- Advertisement -

Ky vit ka qenë relativisht i qëndrueshëm në ngrohtësi gjatë muajve, me çdo muaj përveç dhjetorit që është më i ngrohtë se mesatarja”, tha Mark McCarthy, kreu i Shërbimit Meteorologjik, sipas Reuters.

Përveç temperaturave të larta të verës, Met Office njoftoi se të katër stinët në Britani në vitin 2022 ishin në top dhjetëshen më të ngrohtë që nga viti 1884.

Shërbimi Meteorologjik Kombëtar lëshoi ​​alarmin e tij të parë të ‘motit të kuq’ në korrik për pjesë të Anglisë që panë temperatura mbi 40 gradë dhe Brigada e Zjarrfikësve të Londrës pati ditën e saj më të ngarkuar që nga Lufta e Dytë Botërore më 19 korrik 2022 ndërsa luftuan me flakët në të gjithë kryeqytetin.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?