English

227 orë në kuzhinë, kuzhinierja ganeze thyen rekordin botëror në gatim

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kuzhinierja ganeze Failatu Abdul-Razak theu rekordin botëror pasi gatoi pa pushim për më shumë se 227 orë.

- Advertisement -

Para se të fillonte maratonën e gatimit, të cilën ajo e quajti një “detyrë kombëtare”, ajo tha se po e bënte për Ganën.

Njerëzit e brohorisnin teksa dilte nga kuzhina e hotelit, në qytetin Tamale.

Ekipi i saj tha se do të dërgojë prova në Librin e Rekordeve Botërore Guinness për konfirmim zyrtar se ajo ka thyer rekordin.

Politikanët duke përfshirë zëvendëspresidentin Mahamudu Bawumi, shumë personazhe të famshëm dhe madje edhe ushtria ganeze kanë shprehur mbështetjen e tyre për të gjatë gatimit.

Hilda Baci bëri bujë në Nigeri vitin e kaluar kur theu rekordin duke gatuar për njëqind orë, por u tejkalua disa muaj më vonë nga irlandezi Allen Fisher.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?