English

27 vite në arrati, arrestohet 80-vjeçari. Akuzohet për abuzim seksual të fëmijëve

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një nga të arratisurit më të kërkuar në Mbretërinë e Bashkuar është arrestuar në aeroportin Heathrow pas 27 vitesh në arrati dhe do të paraqitet në gjykatë për akuzat e abuzimit seksual të fëmijëve.

- Advertisement -

Richard Burrows, 80 vjeç, u arrestua të enjten pasi u kthye në MB nga Tajlanda, gati tre dekada pasi u lëshua një urdhër arresti për të.

Policia e Cheshire ishte përpjekur ta gjurmonte që nga dhjetori i vitit 1997, kur ai dështoi të merrte pjesë në gjykatën e kurorës së Chester-it, ku do të dilte në gjyq për dy akuza për mashtrim dhe 11 akuza për sulm të pahijshëm.

Akuzat lidhen me abuzimin seksual të fëmijëve që dyshohet se kanë ndodhur në një shtëpi fëmijësh në Congleton, Cheshire dhe në West Midlands midis 1969 dhe 1971.

DI Eleanor Atkinson nga policia e Cheshire tha “Vendosmëria jonë për të gjetur Burrows nuk është lëkundur gjatë 27 viteve të fundit dhe arrestimi i tij shënon një hap të rëndësishëm përpara në këtë rast dhe fillimin e mbylljes për të gjithë ata që janë përfshirë.

“Unë gjithashtu shpresoj që arrestimi i tij të veprojë si një paralajmërim për çdo të dyshuar tjetër të kërkuar duke demonstruar se pavarësisht sa kohë fshiheni, ne do t’ju gjejmë dhe ju do të arrestoheni.”

Hetimet për të gjetur Burrows, emri i plotë i të cilit është Richard John Ramsey Burrows, kanë vazhduar që nga zhdukja e tij, duke përfshirë apelime të shumta në kërkim dhe një apel të Crimewatch në 1998.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×