500 fluturime në ditë, ambientalistët shqetësohen për rritjen e ndotjes në Katar

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Para nisjes së Kupës së Botës në futboll, Katari kishte dhënë garanci se nuk do të tejkalohet niveli i ndotjes. Por shifrat e para për turneun flasin për të tjera të dhënat.

Në një ditë, në Doha kryeqytetin e Katarit regjistrohen më shumë se 500 fluturime. 90% e tyre janë charter për tifozët që duan të ndjekin ndeshjet e ekipeve kombëtare.

Vetëm në Dubai, çdo ditë udhëtojnë për në Doha më shumë se 120 avionë pasagjerësh të kapaciteteve të mëdha.

- Advertisement -

Parashikimet e ekspertëve ambientalistë ishin se gjatë turneut fluturimet do të shkarkonin në ajër 6 deri në 8 mijë tonë dioksid karboni. Rritja deri në 500 fluturime pritet të çojë edhe më lartë nivelet e ndotjes në Katar.

Ekspertët thonë se stadiumet janë vendosur afër njeri tjetrit dhe kjo bënë që dhe fluturimet të jenë më shpeshta në pak qytete duke shkaktuar ndotje më të madhe.

Kupa e Botës pritet të ndiqet nga 1.2 milionë vizitorë në stadiume. Katari ka vetëm 30 mijë dhoma hoteli. 80% e tyre ishin prenotuar disa muaj para se të niste kampionati. Për të zgjidhur situatën janë hapur vila, apartamente dhe zona të veçanta, por sërish kërkesa e tifozëve mbetet e lartë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Vila në emrin e shoqes së së ish-gruas”, gazetarja: Ka dyshime se janë të Ahmetaj

Gazetarja Glidona Daci tha se vilat e sekuestruara njëra në emrin e shoqes së ish gruas dhe tjetra në emrin e bashkëjetueses, mund të...

‘Qindra shqiptarë të zhdukur në Britani’, Kuçana: Rama në Londër duhej të adresonte…

Gazetari në Londër Petrit Kuçana komentoi vizitën e kreut të qeverisë Edi Rama në Londër ku takoi homologun e tij britanik Rishi Sunak. Në një...

Të paktën 29 migrantë vdesin pas fundosjes së dy anijeve në Tunizi

Të paktën 29 migrantë kanë vdekur pasi dy anije të vogla u fundosën afër brigjeve të Tunizisë brenda disa orësh nga njëra-tjetra, thanë zyrtarët. Migrantët...

TË FUNDIT

“Vila në emrin e shoqes së së ish-gruas”, gazetarja: Ka dyshime se janë të Ahmetaj

Gazetarja Glidona Daci tha se vilat e sekuestruara njëra në emrin e shoqes së ish gruas dhe tjetra në emrin e bashkëjetueses, mund të...

‘Qindra shqiptarë të zhdukur në Britani’, Kuçana: Rama në Londër duhej të adresonte…

Gazetari në Londër Petrit Kuçana komentoi vizitën e kreut të qeverisë Edi Rama në Londër ku takoi homologun e tij britanik Rishi Sunak. Në një...

Të paktën 29 migrantë vdesin pas fundosjes së dy anijeve në Tunizi

Të paktën 29 migrantë kanë vdekur pasi dy anije të vogla u fundosën afër brigjeve të Tunizisë brenda disa orësh nga njëra-tjetra, thanë zyrtarët. Migrantët...

Ahmetaj nën hetim nga SPAK. Gazetarja: Këtë javë do kemi zhvillime të reja

Gazetarja Glidona Daci e ftuar në Euronews Albania tha se kjo javë pritet të jetë një javë zhvillimesh sa i takon çështjes së Arben...

Autobusi në Tiranë përmbyset dhe aksidenton disa automjete, pamje nga vendngjarja

Euronews Albania ka siguruar pamjet e aksidentit të ndodhur pasditen e sotme në “Rrugën e Elbasanit” ku një autobus është përmbysur. Si pasojë tre persona...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×