English

6 dekada nga vrasja Kennedy, vdekja tragjike e presidentit më magjepsës të Amerikës 

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti amerikan John Fitzgerald Kennedy u vra gjashtë dekada më parë, më 22 nëntor 1963.

- Advertisement -

Në fund të vitit 1963, Kennedy filloi përgatitjen e një fushate të re për zgjedhjet presidenciale të vitit 1964. Kjo nënkuptonte një angazhim të veçantë ndaj Jugut, duke pasur parasysh se në atë pjesë të SHBA-së ai kishte një vlerësim dukshëm më të ulët se në pjesët e tjera të Shtetet e Bashkuara. Ai mbërriti në Dallas, Teksas të premten, më 22 nëntor. Ndërsa lëvizte me makinë nëpër rrugët e qytetit, ai mbeti viktimë e një atentati. Në makinë, përveç presidentit Kenedi, ishte edhe John Connelly, guvernatori i Teksasit, si dhe gratë e tyre, Jackie dhe Nellie.

Sipas rezultateve të hetimit, dy plumba goditën Presidentin Kennedy. Atentati ndodhi në orën 12:30 me orën lokale dhe gjysmë ore më vonë u shpall i vdekur John Fitzgerald Kennedy, presidenti i 35-të i SHBA-së.

Disa orë më vonë u njoftua se vrasësi ishte Lee Harvey Oswald.

Lyndon Johnson, i cili si zv.president i Kennedy u bë president i SHBA-ve, formoi një organ për të hetuar atentatin. Kështu u formua Komisioni Warren. Ai trup arriti në përfundimin se vrasësi ishte Lee Harvey Oswald, se ai veproi i vetëm dhe se çështja ishte mbyllur.

Oswald ishte një personalitet i pazakontë, i diskutueshëm. Ai ishte pjesëtar i ushtrisë amerikane dhe kishte kontakte me emigrantët kubanë antikomunistë.

Pasuan interpretime të panumërta dhe teori të ndryshme për sfondin e atentatit, i cili nuk ka të ndalur deri më sot.

Vrasja tronditëse e presidentit, ajo që e rrethonte, imazhi magjepsës që ekzistonte për të, konteksti i përgjithshëm, çuan në formimin e një lloj miti për personalitetin e John Fitzgerald Kennedy. Si për personalitetin, ashtu edhe për performancën e tij politike.

Miti për të ushqehet veçanërisht majtas, te liberalët, por edhe ata që janë më majtas në shkallën e ideve politike. Ai ishte i ri, modern, dukshëm jetik, optimist, tërheqës, duke premtuar reforma të thella, përparim të përgjithshëm, fundin përfundimtar të ndarjes institucionale, madje edhe çarmatimin e ndalimin e testeve bërthamore.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×