600 km2 tokë nën ujë në Kherson, Ukraina hedh poshtë raportet për kundërofensivë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Qindra ukrainas u shpëtuan nga çatitë të enjten, dy ditë pasi ujërat nga një digë e madhe e thyer përmbytën fshatra, fusha dhe rrugë në rajonin jugor të Khersonit, pasi Kievi hodhi poshtë raportet se kundërofensiva e tij kishte filluar.

Pamjet me dron tregojnë zona ku shpesh shiheshin vetëm çatitë mbi përmbytjet. Guvernatori i rajonit tha se rreth 600 kilometra katrorë tokë ishin nën ujë, shkruan Reuters.

Shembja e digës Nova Kakhovka erdhi ndërsa Ukraina përgatiti një kundërofensivë.

- Advertisement -

Dhjetëra mijëra njerëz janë vrarë, miliona janë çrrënjosur dhe qytete të tëra janë kthyer në gërmadha që nga fillimi i “operacionit special ushtarak” të Rusisë më 24 shkurt të vitit të kaluar.

NBC Neës, duke cituar një oficer të lartë dhe një ushtar pranë vijës së frontit, tha se ofensiva kishte filluar. Ëwshington Post citoi “katër individë” në forcat e armatosura duke thënë të njëjtën gjë.

I pyetur për raportet, një zëdhënës i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Ukrainës i tha Reuters: “Ne nuk kemi një informacion të tillë”.

Ushtria e Ukrainës tha se përmbytjet në Kherson i kishin detyruar trupat ruse të tërhiqeshin nga pesë deri në 15 km dhe kishin “përgjysmuar” bombardimet.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Dritani i shërbeu kombit”, Dilaver Goxhaj: Im bir nuk kërkon mëshirë, por drejtësi

Babai i Dritan Goxhaj, ish-gjenerali Dilaver Goxhaj tha na një intervistë për Euronews Albania se djali i tij i cili ka luftuar në dy...

Pritet certifikimi i dronëve “taksi” për njerëzit gjatë Lojërave Olimpike 2024

Një shërbim taksi ajror elektrik do të nisë gjatë Lojërave Olimpike 2024. Por si do të duket në të vërtetë udhëtimi? "Fillimisht do të bëni...

“Fyerje ndaj kombit shqiptar”, Goxhaj: 82 deputetë votuan pro gjykatës speciale

Ish-gjenerali Dilaver Goxhaj, i ati i Dritan Goxhajt, për të cilin Gjykata e Tiranës ka marrë vendimin ta ekstradojë në gjykatën e Hagës ishte...

TË FUNDIT

“Dritani i shërbeu kombit”, Dilaver Goxhaj: Im bir nuk kërkon mëshirë, por drejtësi

Babai i Dritan Goxhaj, ish-gjenerali Dilaver Goxhaj tha na një intervistë për Euronews Albania se djali i tij i cili ka luftuar në dy...

Pritet certifikimi i dronëve “taksi” për njerëzit gjatë Lojërave Olimpike 2024

Një shërbim taksi ajror elektrik do të nisë gjatë Lojërave Olimpike 2024. Por si do të duket në të vërtetë udhëtimi? "Fillimisht do të bëni...

“Fyerje ndaj kombit shqiptar”, Goxhaj: 82 deputetë votuan pro gjykatës speciale

Ish-gjenerali Dilaver Goxhaj, i ati i Dritan Goxhajt, për të cilin Gjykata e Tiranës ka marrë vendimin ta ekstradojë në gjykatën e Hagës ishte...

Flet babi i Dritan Goxhaj: Është i qetë, i bindur që nuk do të ekstradohet

Ish-gjenerali Dilaver Goxhaj, ka folur në Euronews Albania në lidhje me arrestimin e djalit të tij, Dritan Goxhaj, me urdhër të Gjykatës Speciale në...

Fondet e BE-së në Tunizi/ Nis zbatimi i marrëveshjes për ndalimin e emigrantëve

Paratë evropiane do të mbërrijnë së shpejti në Tunizi për të ndalur fluksin e emigrantëve. Komisioni Evropian ka njoftuar se disbursimi do të nisë...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×