72-vjeçarja kalon 17 vende me biçikletë, 8 mijë kilometra për një mesazh me rëndësi

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Dorothy Hildebrand, një aktiviste 72-vjeçare nga Gjermania bëri me biçikletë 8 mijë kilometra nga Suedia në resortin egjiptian të Sharm el-Sheikh në Detin e Kuq, ku po mbahet samiti i klimës COP 27.

Mesazhi ishte i qartë: Ndaloni ndryshimin e klimës!

Udhëtimi zgjati më shumë se katër muaj me një biçikletë rozë që Dorothy Hildebrand e quan Miss Piggy, sipas personazhit të famshëm të Muppet Show. Ajo kaloi Evropën dhe Lindjen e Mesme derisa mbërriti në Sharm el-Sheikh, në jug të Gadishullit Sinai.

- Advertisement -

Hildebrandt tha se misioni i saj është të rrisë ndërgjegjësimin dhe të inkurajojë liderët botërorë të mbledhur në konferencën vjetore të OKB-së për klimën për të ndërmarrë hapa konkretë për të ndaluar ndryshimin e klimës.

Emetimet e gazeve serrë vazhdojnë të rriten dhe shkencëtarët thonë se sasia e gazeve që bllokojnë nxehtësinë duhet të përgjysmohet deri në vitin 2030 për të përmbushur objektivat kufizuese të temperaturës të marrëveshjes klimatike të Parisit të vitit 2015.

“Ata thjesht duhet të ndalojnë ndryshimin e klimës,” tha Dorothy Hildenbrand pasi mbërriti në Sharm el-Sheikh një javë më parë dhe që atëherë ka qenë e pranishme në samit.

Ajo ka qëndruar në banesën e shoqes së saj, rreth 15 kilometra nga vendi i samitit, dhe çdo ditë vjen me biçikletë në qendër të qytetit, ku ndan përvojat me të njëjtit mendim dhe ndërgjegjëson qytetarët.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Berlini nuk redukton makinat, ngec “lëvizja ekologjike”. Shkak presioni nga…

Berlini njihet si një nga kryeqytetet me transportin më ekologjik në Europë, por këtë vit ka ngadalësuar procesin që synon dekurajimin e qytetarëve për...

Bie nga biçikleta, dërgohet me urgjencë te “Trauma” 15-vjeçari

Një 15-vjeçar në qytetin e Bulqizës ka marrë dëmtime të shumta trupore pas rrëzimit me biçikletë në vendin e quajtur “Pishat”. Sipas informacioneve paraprake i...

Ç’regjistrimi i shqiptarëve në Preshevë| Kamberi: Një ekip i BE të nisë hetimet

Kryetari i Këshillit për të Drejtat e Njeriut në Luginën e Preshevës, Belgzim Kamberi, përshëndeti fjalimin e presidentit Bajram Begaj në OKB, ku ngriti...

TË FUNDIT

Berlini nuk redukton makinat, ngec “lëvizja ekologjike”. Shkak presioni nga…

Berlini njihet si një nga kryeqytetet me transportin më ekologjik në Europë, por këtë vit ka ngadalësuar procesin që synon dekurajimin e qytetarëve për...

Bie nga biçikleta, dërgohet me urgjencë te “Trauma” 15-vjeçari

Një 15-vjeçar në qytetin e Bulqizës ka marrë dëmtime të shumta trupore pas rrëzimit me biçikletë në vendin e quajtur “Pishat”. Sipas informacioneve paraprake i...

Ç’regjistrimi i shqiptarëve në Preshevë| Kamberi: Një ekip i BE të nisë hetimet

Kryetari i Këshillit për të Drejtat e Njeriut në Luginën e Preshevës, Belgzim Kamberi, përshëndeti fjalimin e presidentit Bajram Begaj në OKB, ku ngriti...

“Zelensky mos të ofendojë më kurrë polakët”- Ashpërsohet përplasja Ukrainë-Poloni

Në mospajtime e sipër lidhur me tregtinë për grurin, kryeministri polak, Mateusz Morawiecki i ka shtuar kritikat ndaj presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky, lidhur me...

Ukraina valë raketash mbi flotën ruse në Detin e Zi, goditet baza në Krime

Ukraina kreu të premten një sulm me raketa ndaj bazës kryesore të flotës ruse në detin e Zi. Video dhe foto të publikuara treguan re...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×