“Abuzimet seksuale në kisha”,-Papa: Ata e shpërfytyrojnë dëshminë tonë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

“Luftërat, uria dhe indiferenca ndaj vuajtjeve të të tjerëve janë realitete të tmerrshme të botës sonë. Kriza e abuzimit seksual, është veçanërisht serioze për Kishën, sepse minon aftësinë e saj për të përqafuar plotësisht praninë çlirimtare të Zotit dhe për të dëshmuar për të”.

Këtë e tha Papa në audiencën në Komisionin Papnor për mbrojtjen e të miturve. “Paaftësia për të vepruar siç duhet për të ndalur këtë të keqe dhe për t’u ardhur në ndihmë viktimave të saj, ka prishur dëshminë tonë për dashurinë e Zotit”, -shtoi Papa Françesku.

Sipas Papës, “askush nuk mund të thotë sinqerisht sot se ata nuk janë të prekur nga realiteti i abuzimit seksual në Kishë”. Më pas ai pyeti Komisionin: “Në radhë të parë, aty ku jeta është plagosur, ne jemi thirrur të kujtojmë fuqinë krijuese të Zotit për të nxjerrë shpresën nga dëshpërimi dhe jetën nga vdekja. Ndjenja e tmerrshme e përhumbjes që shumë e kanë provuar,  për shkak të abuzimi, ndonjëherë mund të ndihet shumë për t’u duruar”,-tha Papa.

- Advertisement -

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

U kap në Ferizaj, policia njoftim zyrtar për arrestimin e Gëzim Çelës

Policia e Shtetit ka dalë me njoftim zyrtar për arrestimin e baronit të drogës Gëzim Çela. 55-vjeçari i shumëkërkuar prej vitesh nga policia shqiptare...

“Kur njerëzit besojnë më shumë SPAK se Zotin”, Dervishi: Kush duhet ta luftojë… 

Analisti Lutfi Dervishi komentoi gjetjet e Barometrit lidhur me perceptimin e korrupsionit në vend sipas të cilave janë 82.1% e qytetarëve që mendojnë se...

LISTA/ Pas Kongresit, Asambleja e PS votëbeson emrat e rinj të sekretariatit

Ditën e sotme, pas Kongersit të Jashtëzakonshëm të Partisë Socialiste, u mblodh edhe Asambleja Kombëtare e kësaj force politike. Mësohet se anëtarët e Asmblesë Kombëtare...

TË FUNDIT

U kap në Ferizaj, policia njoftim zyrtar për arrestimin e Gëzim Çelës

Policia e Shtetit ka dalë me njoftim zyrtar për arrestimin e baronit të drogës Gëzim Çela. 55-vjeçari i shumëkërkuar prej vitesh nga policia shqiptare...

“Kur njerëzit besojnë më shumë SPAK se Zotin”, Dervishi: Kush duhet ta luftojë… 

Analisti Lutfi Dervishi komentoi gjetjet e Barometrit lidhur me perceptimin e korrupsionit në vend sipas të cilave janë 82.1% e qytetarëve që mendojnë se...

LISTA/ Pas Kongresit, Asambleja e PS votëbeson emrat e rinj të sekretariatit

Ditën e sotme, pas Kongersit të Jashtëzakonshëm të Partisë Socialiste, u mblodh edhe Asambleja Kombëtare e kësaj force politike. Mësohet se anëtarët e Asmblesë Kombëtare...

Aksident në “Elbasan-Librazhd”, 6 të plagosur, mes tyre një i mitur

6 persona janë plagosur në një aksident të shënuar të premten në aksin rrugor “Elbasan-Librazhd”. Policia tha se ngjarja ndodhi në fshatin Xibrakë, ku automjeti...

“Më parë paguaje të gjitha hallkat”- Tela: Si jepet ryshfeti në kupolën qeverisëse

Gazetari Andi Tela është shprehur se ka ndryshuar mënyra e të bërit korrupsion në Shqipëri, gjatë viteve të fundit. Komentet Tela i bëri në “Barometri”...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×