Adoleshentja sulmohet për vdekje nga peshkaqeni teksa lahej në lumë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një vajzë 16-vjeçare ka vdekur pasi u sulmua nga një peshkaqen teksa po notonte në një lumë në Australinë Perëndimore.

Ajo u shpall e vdekur pasi u tërhoq nga lumi Swan, në periferi të Perth të Fremantle, të shtunën.

Besohet se vajza, nga Perth, ishte duke hipur në jet ski me miqtë në lumë kur ndodhi ngjarja, shkruan BBC.

- Advertisement -

Insp Paul Robinson, nga Policia e Australisë Perëndimore, tha se ishte e mundur që vajza të ishte hedhur në ujë për të notuar me delfinët që shiheshin aty pranë.

Ai e përshkroi incidentin si “shumë, shumë traumatik” dhe familja e vajzës ishte “absolutisht e shkatërruar nga lajmi”.

Njerëzve u është kërkuar të bëjnë kujdes dhe të respektojnë çdo mbyllje të plazhit.

Ekspertët e peshkimit thonë se është e pazakontë të gjesh peshkaqenë në atë pjesë të lumit, tha Robinson.

Ky besohet të jetë sulmi i parë fatal i peshkaqenit në lumin Swan që kur një djalë 13-vjeçar u vra në janar 1923.

Australia zakonisht regjistron rreth 20 sulme peshkaqenësh çdo vit, me shumicën në Uellsin e Ri Jugor dhe Australinë Perëndimore.

Pati dy sulme fatale të peshkaqenëve në 2021 dhe shtatë në 2020.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

VIDEO| Momenti kur arrestohet ushtari i Laert Haxhiut, zbërtheu grupin e vrasësve

Euronews Albania, ka siguruar me video momentin e arrestimit të Artan Tafanit, bashkëpunëtor i drejtësisë, që çoi në zbulimin e disa vrasjeve dhe shpërthimeve...

“Përgatita personalisht gjithçka më 24 shtator”, Radoiçiç: Arsyeja e sulmit

Milan Radoiçiç e ka pranuar se ka qenë në fshatin Banjskë të Zveçanit më 24 shtator dhe se ka bërë të gjitha përgatitjet logjistike...

Milan Radoiçiç konfirmon pjesëmarrjen dhe organizimin e sulmit në Banjskë

Millan Radoiçiç ka pranuar pjesëmarrjen dhe organizimin e sulmit në Basnjkë më 24 shtator. Përmes një letre të lexuar nga avokati i tij Goran Petronijeviç...

TË FUNDIT

VIDEO| Momenti kur arrestohet ushtari i Laert Haxhiut, zbërtheu grupin e vrasësve

Euronews Albania, ka siguruar me video momentin e arrestimit të Artan Tafanit, bashkëpunëtor i drejtësisë, që çoi në zbulimin e disa vrasjeve dhe shpërthimeve...

“Përgatita personalisht gjithçka më 24 shtator”, Radoiçiç: Arsyeja e sulmit

Milan Radoiçiç e ka pranuar se ka qenë në fshatin Banjskë të Zveçanit më 24 shtator dhe se ka bërë të gjitha përgatitjet logjistike...

Milan Radoiçiç konfirmon pjesëmarrjen dhe organizimin e sulmit në Banjskë

Millan Radoiçiç ka pranuar pjesëmarrjen dhe organizimin e sulmit në Basnjkë më 24 shtator. Përmes një letre të lexuar nga avokati i tij Goran Petronijeviç...

Fillojnë procedurat për plotësimin e 3 vendeve vakante në SPAK

Prokuroria e Posaçme ka njoftuar se tashmë kanë nisur procedurat për plotësimin e 3 vendeve vakante. Këshilli i Lartë i Prokurorisë bën thirrje që të...

Taksa turistike në Amsterdam pëson rritjen më të madhe në BE 

Amsterdami planifikon të rrisë taksën e një nate në 12.5 për qind të çmimit të një dhome hoteli, ndërsa pasagjerët në anijet turistike do...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×