English

Akordi ambicioz i G20-s/ Trefishim i kapaciteteve për energjinë e rinovueshme 

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Vendet e grupimit G20 kanë shpallur një akord ambicioz që ka si qëllim trefishimin e kapaciteteve të tyre për prodhimin e energjisë së rinovueshme brenda 2030-s. Synimi është parashtruar në deklaratën finale të samitit.

- Advertisement -

Rritja dramatike e burimeve të energjisë së rinovueshme shihet  si një mjet kyç për të arritur qëllimin ekologjik për të ndalur rritjen e temperaturave. India, si vend pritës i samitit të BE-së, i ka cilësuar çështjet ekologjike si prioritetin kryesor.

“Është kritike që ne të investojmë në karburante bio, që emetojnë më pak karbon. Ky është shtegu që duhet të ndjekim, shtegu i avancuar i gjeneratës së dytë të karburanteve bio dhe jo bio-karburantin e bazuar në korrjet që konkurrojnë me Tokën dhe që kanë një impakt më të fortë me emetimet”-tha Jane O’Malley, Këshilli Ndërkombëtar për Transportin e Pastër.

Në të njëjtën kohë, G20-a u gjend nën kritika për mos miratimin e një marrëveshjeje që do të ulte vartësinë e vendeve ndaj karburanteve fosile. Shkëputja nga faza e njohur si “qymyr/naftë” as që përmendet në deklaratën finale.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×