English

Albulena Haxhiu: Me dhunimin e 11-vjeçares kemi parë dështimin e sistemit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministrja e Drejtësisë në Kosovë, Albulena Haxhiu thotë se ndryshimet në kodin penal në Kosovë synojnë të korrigjojnë mentalitetin patriarkal, që sipas saj ekziston edhe në sistemin e drejtësisë.

- Advertisement -

Në emisionin “Goodmorning Albanians”, Haxhiu u shpreh se shtimi i rasteve të dhunës në familje dhe abuzimeve seksuale është shqetësues në Kosovë, ndaj ndryshimet në kodin penal janë pritur shumë mirë.

Sipas saj, në rastin e abuzimit të 11-vjeçares është dëshmuar dështim i sistemit të drejtësisë.

“Në Kosovë ndryshimet në kodin penal janë pritur shumë mirë. Gratë dhe vajzat në Kosovë nuk janë të sigurta në shtëpitë e tyre. Një përqindje e vogël e dhunës raportohet. Në rastin e vajzës 11-vjeçare kemi parë dështimin e sistemit që nuk ka mundur ta mbrojë”, tha ministrja.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?