English

Analistët: Daçiç po nxit luftë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

“Ivica Daçiç harron se NATO është dhe do të jetë në Kosovë. Deklarata e tij se nëse Serbia do të donte luftë, një milion raketa nuk do ta ndihmonin Kosovën nuk u ka hije politikanëve seriozë sepse mund të interpretohet si kërcënim, por në thelb i shërben vetëm autoriteteve të brendshme të Serbisë”.

- Advertisement -

Kështu kanë thënë bashkëbiseduesit e Danasit, të cilët komentuan deklaratën e ministrit të Jashtëm të Serbisë dhe kreut të SPS-së. Daciç pas njoftimit se SHBA-të do t’i japin Kosovës armë, tha se Serbia nuk ka ndërmend të bëjë luftë, por po të donte – “Nuk do t’i ndihmonin Kosovës as miliona raketa”.

Nënkryetari i partisë social demokrate -së, Borko Stefanoviç, beson se jemi dëshmitarë të një akti tjetër radikal, që është kërcitja e armëve dhe një garë armatimi me Kurtin.

“E gjithë rënia dhe dështimi i politikës sonë të jashtme shihet në këtë rast, pasi mburrja progresive e rreme rajonale për numrin e tankeve”

Siç shton ai, Javelins janë gjithashtu një përgjigje ndaj fatkeqësisë së lëvizjeve të regjimit të Vuciqit rreth Banjskës.

“Ashtu si në vitet e 90-ta, kjo qeveri e ka të lehtë të kërcënojë dhe të ngatërrohet rrejshëm me fëmijët e të tjerëve dhe përsëri të kërcënojë me luftë dhe paqëndrueshmëri dhe pasiguri të vazhdueshme në Serbi. Kërcënimi i regjimit për luftë dhe njoftimet për mobilizim dhe rekrutim janë në shërbim të fshehjes së vjedhjes epike të zgjedhjeve në Serbi dhe përpjekjes për të krijuar një situatë të rëndësisë së tyre në arenën ndërkombëtare përmes tensioneve”, – thekson Stefanoviç.

Edhe Robert Kozma, nga Fronti i Gjelbër-Majtas, tërheq vëmendjen për faktin se ashtu si progresistët tregojnë gjithmonë fytyrën e tyre të vërtetë radikale, ashtu edhe Ivica Daçiç me sa duket i dha vetes një frymë dhe kujtoi frazat e tij nga epoka kur ishte zëdhënës i Millosheviçiç, politikat katastrofike nacionaliste dhe të kohës së luftës.

“Tashmë të gjithë e dimë shumë mirë se ku po na çojnë dhe si përfundojnë deklarata të tilla. Edhe në fillim të viteve nëntëdhjetë, SPS pretendonte se nuk donte shpërbërjen e Jugosllavisë, por ata bënë absolutisht gjithçka për të kundërtën. Ata u grindën me fqinjët tanë, u grindën me botën, bënë krime lufte kundër kroatëve, boshnjakëve dhe shqiptarëve dhe bënë që mbi 400 mijë serbë nga Kroacia, Bosnja e Hercegovina dhe Kosova të bëhen refugjatë dhe të shpërngulur”, – thotë Kozma për Danas.

Sipas tij, në vend të papërgjegjshmërisë së regjimit në pushtet, është shumë e nevojshme që Serbia të fillojmë në rrugën e normalizimit të sinqertë të marrëdhënieve ndërmjet Serbisë dhe Kosovës dhe zgjidhjes së problemeve jetësore të qytetarëve.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×