Ankandi i kafkave të epokës kolonialiste nxit debate në Belgjikë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Debate të shumta ka shkaktuar në Belgjikë një ankand me kafka njeriu të epokës koloniale.

Shtëpia e ankandeve ‘Vanderkindere’ e bëri njoftimin në internet dhe shkaktoi një valë aq të madhe kritikash saqë kafkat u hoqën. Kompania i kishte blerë ato dhe tani synon t’ia kthejë Republikës Demokratike të Kongos.

“Ne po vepronim brenda ligjit, por është edhe ana njerëzore që luan një rol kyç dhe që është arsyeja përse shumë njerëz reaguan në Twitter duke thënë, si mund të shisni kafka njeriu?” thotë Serge Hutry, shtëpia e ankandeve Vanderkindere.

- Advertisement -

Një lapsus i pafalshëm është konsideruar nga grupet që denoncojnë abuzimet e epokës koloniale dhe që kanë përmbytur rrjetet sociale me kritika.

“Është një shitje skandaloze, po shiten kafkat e viktimave të kolonializmit. Ky ankand i vret ata për herë të dytë”, shprehet aktivistja Genevieve Kaninda.

Kjo bie ndesh me trendin aktual të politikës belge. Ka edhe nga ata që besojnë se ka ardhur koha që kjo çështje të trajtohet ligjërisht.

“Kemi hyrë në një epokë thuajse njëshekullore pendese. Mendoj se është koha për një kornizë ligjore për t’i dhënë zgjidhje përfundimisht kësaj çështjeje”, thotë Patrick Mestdagh, president i Dhomës së Antikuariateve.

Pak dihet për historinë e këtyre kafkave përtej shënimeve që mbajnë: ato janë mbetjet e epokës së errët koloniale, që një shekull më vonë Belgjika po përpiqet të ndryshojë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Caktoi fituesin në zgjedhje, KAS merr vendimin për kutinë e burgut të Rrogozhinës

Komisioni i Ankesave dhe Sanksioneve në KQZ ka rrëzuar kërkesën e koalicionit "Bashkë Fitojmë" për të mos përfshirë në tabelën përmbledhëse të rezultateve kutinë...

Abdixhiku: Situata shqetësuese dhe e paqartë në Kosovë, thirrja për Kurtin e Osmanin

Ditën e sotme të dërguarit e SHBA dhe BE, Gabriel Escobar dhe Miroslav Lajçak kanë zhvilluar takim me krerët e opozitës në Kosovë. Kreu i LDK-së...

Deputetët e opozitës po bëjnë pazare për postin! Ja çfarë zbulon gazetari

Gazetari Bledar Deda ishte këtë të martë i ftuar në Euronews Albania për të folur rreth situatës pas zgjedhore në Partinë Demokratike dhe grupimin...

TË FUNDIT

Caktoi fituesin në zgjedhje, KAS merr vendimin për kutinë e burgut të Rrogozhinës

Komisioni i Ankesave dhe Sanksioneve në KQZ ka rrëzuar kërkesën e koalicionit "Bashkë Fitojmë" për të mos përfshirë në tabelën përmbledhëse të rezultateve kutinë...

Abdixhiku: Situata shqetësuese dhe e paqartë në Kosovë, thirrja për Kurtin e Osmanin

Ditën e sotme të dërguarit e SHBA dhe BE, Gabriel Escobar dhe Miroslav Lajçak kanë zhvilluar takim me krerët e opozitës në Kosovë. Kreu i LDK-së...

Deputetët e opozitës po bëjnë pazare për postin! Ja çfarë zbulon gazetari

Gazetari Bledar Deda ishte këtë të martë i ftuar në Euronews Albania për të folur rreth situatës pas zgjedhore në Partinë Demokratike dhe grupimin...

Asgjësohen 285 bimë kanabis në Krujë, arrestohet 1 person, në kërkim djali i tij

Një person është arrestuar në Krujë dhe djali i tij është shpallur në kërkim, pasi në banesën e tij në Nikël të Krujës kishin...

Eksperti zbardh planet e Vuçiç për veriun e Kosovës

Analisti Drizan Shala, foli në lidhje me situatën e tensionuar në Veri të Kosovës, duke thënë se 700 pjesëtarët e NATO-së dhe të KFOR...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×