Argjentina po përgatit një pritje spektakolare për futbollistët

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Skuadra e Argjentinës, e cila fitoi titullin në Kupën e Botës në Katar, do të mbërrijë në Buenos Aires të martën rreth orës 7.

Ekspedita e kombëtares së Argjentinës është nisur sot nga Doha, e cila do të ndalet në aeroportin e Romës për furnizim me karburant. Mediat argjentinase presin që lojtarët e kampionit të ri të botës të mbërrijnë në aeroportin e Buenos Aires rreth tre orë pas mesnate me orën lokale, ose shtatë të mëngjesit me orën e Evropës Qendrore.

Më pas karvani me futbollistët do të niset drejt kryeqytetit të Argjentinës. Mediat vendase theksojnë se në Buenos Aires po përgatitet një pritje spektakolare për futbollistët dhe në rrugë priten qindra mijëra njerëz. Festa qendrore duhet të organizohet para pallatit presidencial Casa Rosada dhe Lionel Messi dhe shokët e tij të shfaqen me kupën në ballkonin e kësaj godine.

- Advertisement -

Në këtë vend u mbajt një festë edhe në vitin 1986 kur Argjentina fitoi titullin e WC në Meksikë, dhe trofeu iu dorëzua tifozëve nga Diego Armando Maradona.

Argjentina mbrëmë fitoi titullin e kampionit të botës për herë të tretë në histori, pasi në finale pas një paraqitjeje më të mirë të penalltive mposhti Francën me rezultat të përgjithshëm 7:5. Ndeshja përfundoi pa fitues pas 90 minutash, 2:2, ndërsa pas 30 minutave shtesë ishte 3:3. “Gauchos” triumfuan pas penalltisë.

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Deputeti i PD: Po më akuzojnë se dua të çoj partinë te Berisha, por ja e vërteta

Deputeti i Partisë Demokratike Lefter Gështenja tha në emisionin Now në Euronews Albania se PD duhet të ndahet një herë e mirë nga modeli...

Kreshnik Spahiu shpjegon përplasjet në PD: Kanë nisur ethet për…

Juristi Kreshnik Spahiu tha në “Now me Erla Mëhillin” se tashmë kanë nisur ethet për të qenë deputet brenda Partisë Demokratike. Ai u shpreh se...

Gaba përplaset me deputetin: S’mund të kërkosh analizë, hanit kokoshka në fushatë

“Nuk mund të kërkojnë analizë ata që deri dje kanë ngrënë kokoshka”. Kjo deklaratë e anëtarit të kryesisë së PD, Gentjan Gaba solli përplasje mes...

TË FUNDIT

Deputeti i PD: Po më akuzojnë se dua të çoj partinë te Berisha, por ja e vërteta

Deputeti i Partisë Demokratike Lefter Gështenja tha në emisionin Now në Euronews Albania se PD duhet të ndahet një herë e mirë nga modeli...

Kreshnik Spahiu shpjegon përplasjet në PD: Kanë nisur ethet për…

Juristi Kreshnik Spahiu tha në “Now me Erla Mëhillin” se tashmë kanë nisur ethet për të qenë deputet brenda Partisë Demokratike. Ai u shpreh se...

Gaba përplaset me deputetin: S’mund të kërkosh analizë, hanit kokoshka në fushatë

“Nuk mund të kërkojnë analizë ata që deri dje kanë ngrënë kokoshka”. Kjo deklaratë e anëtarit të kryesisë së PD, Gentjan Gaba solli përplasje mes...

Spahiu ironizon demokratët: Kur fliste Selami ju qeshnit që t’ju shihte kryetari

Juristi Kreshnik Spahiu ka ironizuar demokratët duke iu rikujtuar se kur fliste Eduard Selami, ata qeshnin për t’i rënë në sy kryetarit. “Sot Partia Demokratike...

Deputeti i PD tregon si u “ndezën gjakrat”: Ja sherri pas mbledhjes së kryesisë

Deputeti i PD, Lefter Gështenja tregoi në emisionin Now në Euronews Albania si nisi konflikti gjatë mbledhjes së kryesisë së PD që përfundoi me...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×