Australia hap kufijtë për të gjithë udhëtarët e vaksinuar

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Australia do të hapë kufijtë për udhëtarët ndërkombëtarë që janë vaksinuar me dy doza në fund të shkurtit, njoftoi kryeministri australian Scott Morrison të hënën.

Australia ka qenë e mbyllur për shumicën e udhëtarëve që nga fillimi i vitit 2020.

Në nëntor të vitit 2021, ky vend lehtësoi masat e udhëtimit me Zelandën e Re, Singaporin, Korenë e Jugut dhe Japoninë.

- Advertisement -

Deri tani, banorët e përhershëm dhe familjet të tyre, së bashku me studentë ndërkombëtarë dhe emigrantë që punojnë atje lejohen të hyjnë në vend me dy doza të një vaksine kundër COVID, të miratuar në vend.

I njëjti rregull do të vlejë edhe për turistët nga fundi i shkurtit.

Australia i ka miratuar të gjitha vaksinat anti-COVID që janë aprovuar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, përkatësisht AstraZeneca, Pfizer, Moderna, Sinovac, Coronavac, Johnson & Johnson.

Australia ka konfirmuar deri më tani 2,727,260 infektime dhe 4,200 vdekje nga COVID-19.

Aktualisht, rreth 80% e të rriturve në vend janë plotësisht të vaksinuar.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Deklarata e David Wisner për Berishën, Qafoku: Do ketë ndëshkime të tjera…

I ngarkuari me punë i Ambasadës së SHBA-ve në Tiranë, David Wisner, ka zgjedhur Ditën Ndërkombëtare kundër Korrupsionit për të dhënë disa mesazhe të...

“Burg me 5 yje”- Avokati: Ku po mbahet Naim Murseli, çfarë ‘rrezikon’ të organizojë

Avokati Tomë Gashi ishte i ftuar këtë të hënë në Euronews Albania, ku hodhi dritë mbi petendimet e qarkulluara në media se ka pasur...

Unaza 750 mijë euro “u zhduk” papritur në hotel, gjendet brenda fshesës me korrent

Vizitorja e një hoteli në Francë kishte denoncuar në polici një vjedhje e cila sipas saj kishte ndodhur në dhomën e hotelit ku po...

TË FUNDIT

Deklarata e David Wisner për Berishën, Qafoku: Do ketë ndëshkime të tjera…

I ngarkuari me punë i Ambasadës së SHBA-ve në Tiranë, David Wisner, ka zgjedhur Ditën Ndërkombëtare kundër Korrupsionit për të dhënë disa mesazhe të...

“Burg me 5 yje”- Avokati: Ku po mbahet Naim Murseli, çfarë ‘rrezikon’ të organizojë

Avokati Tomë Gashi ishte i ftuar këtë të hënë në Euronews Albania, ku hodhi dritë mbi petendimet e qarkulluara në media se ka pasur...

Unaza 750 mijë euro “u zhduk” papritur në hotel, gjendet brenda fshesës me korrent

Vizitorja e një hoteli në Francë kishte denoncuar në polici një vjedhje e cila sipas saj kishte ndodhur në dhomën e hotelit ku po...

Dyshohet se fshehu pasurinë, dërgohet në gjykatë dosja për ish-prokurorin e njohur

Prokuroria e Durrësit ka përfunduar hetimet në lidhje me ish-prokurorin Petrit Fusha. Fusha akuzohet për deklarim të rremë të pasurisë. Dosja në ngarkim të tij...

Irani akuzon diplomatin suedez të BE-së për komplot me Izraelin

Gjyqësori i Iranit ka akuzuar suedezin Johan Floderus, një diplomat i Bashkimit Evropian (BE) i ndaluar në Iran për më shumë se 600 ditë,...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×