Avokatët përplasen me ministrin e Drejtësisë për hartën gjyqësore

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Dhomat e avokatisë kundërshtojnë propozimin për hartën e re gjyqësore. Avokatët kundërshtojnë shkrirjen e 5 gjykatave të apelit ne një të vetme në Tiranë.

“Nuk mund të kalojmë  nga ekstremi në ekstrem, nga 6 Gjykata Apel të shkojmë në 1 edhe nga pikëpamja e strukturës dhe e realizimit të funksioneve është shumë e vështirë”, tha avokati Maks Haxhia.

Edhe krerët e shoqatave të avokatëve në Kurbin , Lushnje e Sarandë kundërshtuan mbylljen e gjykatave në këto rrethe. Ministri i drejtësisë i kërkoi të shikojnë përtej interesit të tyre.

- Advertisement -

“Pse është gjithë ky diskutim secili sikur mbron sinoret e veta? Nuk janë  gjykatat për të qenë sinore të avokatëve, janë aty për t’u shërbyer qytetarëve, dhe nuk ka dy palë aty; ju që paskeni merakun e qytetarëve dhe ne që kemi përgjegjësi për këtë punë s’e paskemi merakun e qytetarëve”, replikoi ministri Manja.

Harta e re gjyqësore është në fazën e konsultimit publik dhe në projekt thuhet se është mbajtur parasysh interesi i qytetarëve për aksesin në drejtësi. Shkak për këtë hartë të re u bë mungesa e gjyqtarëve si pasojë e vetingut.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Në burg për korrupsion, Leonard Palushi depoziton rekurs në Gjykatën e Lartë

Ish-shefi i hetimit të krimeve në Elbasan Leonard Palushi depoziton rekurs në gjykatën e lartë. Ai kërkon të shpallet i pafajshëm duke kundërshtuar vendimin e...

Begaj përkujton 75-vjetorin e Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut

Presidenti i Republikës, Bajra Begaj, ka përkujtuar 75 vjetorin e krijimit të Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut, një dokument themelor në historinë...

“Pse s’më hap rrugën”- Si ndodhi sherri me pasojë plagosjen me armë në Korçë (EMRAT)

Të tjera detaje kanë dalë rreth sherrit për motive të dobëta mes disa personave që ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Korçë, konflikt i...

TË FUNDIT

Në burg për korrupsion, Leonard Palushi depoziton rekurs në Gjykatën e Lartë

Ish-shefi i hetimit të krimeve në Elbasan Leonard Palushi depoziton rekurs në gjykatën e lartë. Ai kërkon të shpallet i pafajshëm duke kundërshtuar vendimin e...

Begaj përkujton 75-vjetorin e Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut

Presidenti i Republikës, Bajra Begaj, ka përkujtuar 75 vjetorin e krijimit të Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut, një dokument themelor në historinë...

“Pse s’më hap rrugën”- Si ndodhi sherri me pasojë plagosjen me armë në Korçë (EMRAT)

Të tjera detaje kanë dalë rreth sherrit për motive të dobëta mes disa personave që ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Korçë, konflikt i...

Të shtëna me armë zjarri në Korçë, çfarë raportohet

Një sherr për motive të dobëta mes disa personave ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Korçë, konflikt i cili përfundoi në përdorimin e armëve...

Babai i Naimit konfirmon takimin me djalin në burg: Ç’më tha për vrasjen e Liridonës

Babai i Naim Murselit, Shabani, ka konfirmuar se ka takuar të virin në burgun e sigurisë së lartë, ku ai po mbahet si i...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×