Banka fituan 210 mln euro në 2022-shin, rritje rekord me 25%

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Bankat tregtare në vendin tonë kanë arritur fitime rekord në vitin 2022. 23.8 mld lekë, ose 210 mln euro është vlera e nxjerrë nga shoqata e bankave për fitimin e përbashkët të të 11 institucioneve bankare në vend, me rritje 25% në raport me vitin 2021.

Vlerësimet paraprake nga shoqata e bankave, tregojnë se kjo normë e lartë u ndikua nga zgjerimi i aktiveve dhe portofolit të kredisë, ruajtja e cilësisë së portofolit të huasë, por edhe nga efekti pozitiv, që solli rritja e shpejtë e normave të interesit.

Portofoli neto i kredisë, i matur gjithnjë me standardet IFRS, arriti në pothuajse 692 miliardë lekë, me rritje vjetore 6.8%. Ndërsa raporti i kredive të këqija ka qënë në nivelet më të ulëta historike, në masën 5%.

- Advertisement -

Rentabiliteti i sektorit bankar ka arritur nivele më të larta edhe në raport me periudhën para pandemisë, faktor që tregon  ecurinë pozitive të sektorit, sidomos në dy vitet e fundit.

Sipas strukturës, 3 nga 11 banka kanë ndarë 70% të fitimeve vitin e kaluar, ndërsa vihet re se një grup bankash të përmasave të mesme kanë parë rritje të performancës në treg.

 

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Erdogan emëron për herë të parë një grua në krye të Bankës Qendrore të Turqisë

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, ka emëruar këtë të premte Hafize Gaye Erkanin, ish-zyrtare ekzekutive për financa në Shtetet e Bashkuara, si guvernatore të...

Balerina këshillon: Çiftet duhet të eksperimentojnë në shumë drejtime

Balerina Rexhina Çuko është shprehur se çiftet duhet të eksperimentojnë në shumë drejtime në mënyrë që marrëdhënia të funksionojë. E ftuar në emisionin “Good Morning...

“Shoku im ka gjithë jetën që fle në aneks”, Psikologu: E ka gruan dominante…

Psikologu Edmond Dragoti ishte i ftuar mëngjesin e kësaj të premteje në “Good Morning Albanians”, për të folur rreth një studimi i cili thoshte...

TË FUNDIT

Erdogan emëron për herë të parë një grua në krye të Bankës Qendrore të Turqisë

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, ka emëruar këtë të premte Hafize Gaye Erkanin, ish-zyrtare ekzekutive për financa në Shtetet e Bashkuara, si guvernatore të...

Balerina këshillon: Çiftet duhet të eksperimentojnë në shumë drejtime

Balerina Rexhina Çuko është shprehur se çiftet duhet të eksperimentojnë në shumë drejtime në mënyrë që marrëdhënia të funksionojë. E ftuar në emisionin “Good Morning...

“Shoku im ka gjithë jetën që fle në aneks”, Psikologu: E ka gruan dominante…

Psikologu Edmond Dragoti ishte i ftuar mëngjesin e kësaj të premteje në “Good Morning Albanians”, për të folur rreth një studimi i cili thoshte...

Holandezët do të dërgojnë anije shpëtimi dhe pompa uji në Ukrainë

Holanda po dërgon dhjetëra varka, pompa uji dhe pajisje të tjera rezistente ndaj ujit në Ukrainë për të ndihmuar në operacionet e shpëtimit pas...

Çiftet që flenë në dhoma të ndara përmirësojnë marrëdhënien e tyre

Gjumi në dhoma të ndara për shkak të një partneri që gërhet mund të përmirësojë marrëdhëniet e njerëzve në vend që të shënojë fundin,...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×