Bashkimi Evropian po nxjerr një sistem të vetin interneti satelitor

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Bashkimi Evropian ka arritur një marrëveshje për krijimin e sistemit të vet të internetit satelitor me vlerë gjashtë miliardë euro, raporton Reuters.

Përfaqësuesit e Parlamentit Evropian dhe Këshillit Evropian arritën të enjten një marrëveshje për iniciativën që Komisioni Evropian shpalli në shkurt.

Sipas agjencisë britanike të lajmeve, masa e BE-së vjen mes shqetësimeve në rritje për përparimet ushtarake ruse dhe kineze në hapësirë ​​dhe lëshimet e mëdha të satelitëve.

- Advertisement -

Një sistem i vet i internetit satelitor mund të ndihmojë bllokun evropian të përshpejtojë futjen e internetit me brez të gjerë në Evropë, i cili do të mbulonte edhe Afrikën, kështu që BE-ja mund t’u ofrojë vendeve afrikane një alternativë ndaj operatorëve kinezë.

Zhvillimi dhe vendosja e satelitëve mund të fillojë vitin e ardhshëm, dhe sistemi i propozuar i internetit satelitor mund të përfshijë ndërtimin dhe lëshimin e deri në 170 satelitëve në orbitë të ulët midis viteve 2025 dhe 2027.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Çfarë po ndodh me euron? Monedha evropiane në pikiadë

Monedha europiane euro vazhdon te zhvlerësohet përballë lekut. Në kursin e këmbimit, për herë të parë në historikun e vet, 1 euro po këmbehet 108.4 lekë. Monedha Europiane po bie...

Ish-drejtori i policisë: Kurti trim, do votohet dhe 10 vite të tjera! SHBA gaboi

Ish-drejtori i policisë, Shemsi Prençi tha në një intervistë për Euronews Albania se Albin Kurti edhe për 10 vite do jetë politikani më i...

Del në ankand lapsi që Eva Braun i dhuroi Hitlerit, sa vlerësohet të shitet

Një laps i mbështjellë me pjesë argjendi që supozohet se i përkiste Adolf Hitlerit do të dalë në ankand në Belfast muajin e ardhshëm....

TË FUNDIT

Çfarë po ndodh me euron? Monedha evropiane në pikiadë

Monedha europiane euro vazhdon te zhvlerësohet përballë lekut. Në kursin e këmbimit, për herë të parë në historikun e vet, 1 euro po këmbehet 108.4 lekë. Monedha Europiane po bie...

Ish-drejtori i policisë: Kurti trim, do votohet dhe 10 vite të tjera! SHBA gaboi

Ish-drejtori i policisë, Shemsi Prençi tha në një intervistë për Euronews Albania se Albin Kurti edhe për 10 vite do jetë politikani më i...

Del në ankand lapsi që Eva Braun i dhuroi Hitlerit, sa vlerësohet të shitet

Një laps i mbështjellë me pjesë argjendi që supozohet se i përkiste Adolf Hitlerit do të dalë në ankand në Belfast muajin e ardhshëm....

SPAK kërkon 4 vjet burg për gjyqtaren e Elbasanit

SPAK ka kërkuar dënimin me 4 vjet burg për gjyqtaren e Elbasanit Zamira Vyshka. Për shkak të gjykimit të shkurtuar i ulët 1/3 e dënimit...

Blinken: Strategjia ruse, dështim total. Humbi influencën!

Sekretari amerikan i Shtetit bëri një seri kritikash ndaj Vladimir Putin në udhëtimin e tij në Finlandë. Në një fjalim të mbushur me kritika ndaj...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×