BE ndalon shurupet e kollës që përmbajnë folkodinë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shurupet e kollës që përmbajnë folkodinë do të ndalohen në Bashkimin Evropian, njoftoi sot Agjencia Evropiane e Barnave (EMA).

Agjencia zbuloi se këto shurupe mund të shkaktojnë një reaksion alergjik shumë të rrezikshëm gjatë anestezisë së përgjithshme, ndërsa në disa raste një reaksion alergjik i papritur dhe i rëndë mund të shkaktojë vdekjen, tha EMA.

Komiteti i Sigurisë së EMA-s analizoi të gjitha provat e disponueshme dhe rezultatet e studimit, të dhënat e sigurisë pas marketingut dhe informacionin e ofruar nga profesionistët e kujdesit shëndetësor, por nuk ishte në gjendje të identifikonte masa efektive për reduktimin e rrezikut ose të përcaktonte nëse përfitimet e folkodinës janë më të mëdha. po tërhiqen nga tregu i BE-së dhe nuk do të ofrohen as me recetë as pa recetë.

- Advertisement -

EMA këshillon profesionistët e kujdesit shëndetësor të marrin në konsideratë alternativat e duhura të trajtimit dhe këshillon pacientët të ndalojnë marrjen e barnave që përmbajnë folkodinë.

Më 1 tetor, Agjencia Federale e Belgjikës për Barnat dhe Produktet Shëndetësore pezulloi shpërndarjen e ilaçeve që përmbajnë folkodinë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Erzen Breçani: Si kamerat e sigurisë dekonspiruan operacionin në Fushë-Krujë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani është shprehur se shumë herë kamerat e sigurisë kanë dekonspiruar operacionet policore në Fushë-Krujë. I ftuar në emisionin “Review” në...

Pedagogu i kriminalistikes: 1 milion kamera, Elbasani problem por Tirana….

Pedagogu Ervin Karamuço është shprehur se janë rreth 1 milion kamera të vendosura në të gjithë territorin e republikës së Shqipërisë. I ftuar në emisionin...

Hoxha-Breçanit: Bëre gabim që pamjet e vrasjes së Artan Santos ia dhe policisë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania i tha gazetarit Artan Hoxhës pamjet e vrasjes së Artan Santos...

TË FUNDIT

Erzen Breçani: Si kamerat e sigurisë dekonspiruan operacionin në Fushë-Krujë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani është shprehur se shumë herë kamerat e sigurisë kanë dekonspiruar operacionet policore në Fushë-Krujë. I ftuar në emisionin “Review” në...

Pedagogu i kriminalistikes: 1 milion kamera, Elbasani problem por Tirana….

Pedagogu Ervin Karamuço është shprehur se janë rreth 1 milion kamera të vendosura në të gjithë territorin e republikës së Shqipërisë. I ftuar në emisionin...

Hoxha-Breçanit: Bëre gabim që pamjet e vrasjes së Artan Santos ia dhe policisë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania i tha gazetarit Artan Hoxhës pamjet e vrasjes së Artan Santos...

Erzen Breçani debat te ashpër me zyrtarin e policisë: I ke kontrolluar shkollat?

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani ka debat   uar me zyrtarin e policisë Gentian Mullaj në lidhje me kamerat e sigurisë. Breçani tha se sa më...

Artan Hoxha: Si e morëm vesh që Jan Prengën e rrëmbyen dhe e vranë

Gazetari Artan Hoxha tregoi se si e morën vesh që Jan Prengën e kishin rrëmbyer, vrarë dhe zhdukur. I ftuar në emisionin “Revieë” në Euroneës...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×