BE në dilemë për frenimin e emigrantëve, ministri i Brendshëm francez vizitë në Romë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministri i Brendshëm francez Gerald Darmanin mbërriti në Romë mbrëmjen e së hënës për të diskutuar krizën e fundit të emigracionit me homologun italian Matteo Piantedosi. Vetëm pak ditë më parë, të dy ministrat kishin shprehur vullnetin e përbashkët për të forcuar sigurinë kufitare dhe për të luftuar trafikantët e qënieve njerëzore.

“Çështja është politizuar tej mase. Politikanëve u duhen zgjidhje të shpejta, u duhen edhe parulla të tipit “Ne po e zgjidhim situatën”. Nuk funksionon kështu. Ne duhet t’i shpjegojmë opinionit publik se këto janë çështje komplekse që kërkojnë kohë, burime dhe zgjidhje të ndryshme. Kjo është mënyra e vetme. Nuk ka asnjë pushtim. Nuk ka asnjë katastrofë. Është diçka që mund të zgjidhet, por vendet duhet të punojnë së bashku”, deklaroi Filippo Grandi, komisioner i UNHCR-së.

Më herët, Italia miratoi një paketë masash shtrënguese që përfshijnë zgjatjen e kohës së qëndrimit në burg për trafikantët që mund të arrestohen dhe hetohen, si dhe më shumë mundësi për riatdhesimin e atyre që nuk kanë të drejta ligjore për të qëndruar.

- Advertisement -

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Gjyqi për çështjen “Gërdeci”, ish-ministri Mediu paraqitet në GJKKO

Ish-ministri Fatmir Mediu është paraqitur në GJKKO, në seancën gjyqësore ku do të pyeten dëshmitarët e radhës. Mediu është vendosur nën akuzë nga SPAK për...

Merr pjesë edhe ministri Lavrov, nis punimet samiti i OSBE-së në Shkup

Në Shkup të Maqedonisë së Veriut, më 30 nëntor nis punimet samiti i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE), me pjesëmarrjen e...

“Harrojnë fasulet dhe hekurin në prizë se merren me Tik Tok”- flet zjarrfikësi Cara

Arben Cara, drejtori i trajnimit dhe logjistikës në DPMZSH tha në “Good Morning Albanians” se njerëzit janë bërë shumë të përqendruar te rrjetet sociale...

TË FUNDIT

Gjyqi për çështjen “Gërdeci”, ish-ministri Mediu paraqitet në GJKKO

Ish-ministri Fatmir Mediu është paraqitur në GJKKO, në seancën gjyqësore ku do të pyeten dëshmitarët e radhës. Mediu është vendosur nën akuzë nga SPAK për...

Merr pjesë edhe ministri Lavrov, nis punimet samiti i OSBE-së në Shkup

Në Shkup të Maqedonisë së Veriut, më 30 nëntor nis punimet samiti i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE), me pjesëmarrjen e...

“Harrojnë fasulet dhe hekurin në prizë se merren me Tik Tok”- flet zjarrfikësi Cara

Arben Cara, drejtori i trajnimit dhe logjistikës në DPMZSH tha në “Good Morning Albanians” se njerëzit janë bërë shumë të përqendruar te rrjetet sociale...

Zjarri në azilin në Fier, gazetari: Vetëm 2 apo 3 familjarë erdhën për të moshuarit

Korrespodenti i Euronews në Fier, Mariglen Bita, është shprehur se vetëm 2-3 të moshuarve u erdhën familjarët për rënies së zjarrit në azil. Komentet Bita...

Nepali regjistron martesën e parë të të njëjtit seks/ Aktivistët: Ditë historike

Është rregjistruar në Nepal martesa e parë të të njëjtit seks, pas një beteje të gjatë ligjore nga çifti dhe aktivistët. Autoritetet në rrethin...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×