Benzema thyen një tjetër rekord në La liga

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Reali i Madridit regjistroi fitoren numër 21 për këtë sezon në La Ligan Spanjolle. Galaktikët mposhtën Almerian 4-1, ndërsa 3 prej golave u shënuan nga bomber francez Karim Benzema. Benzema në këtë sezon të elitës së futbollit spanjoll regjistron 17 gola, ndërsa vendi i parë mbahet nga Robert Lewandowski, sulmuesi i Barcelonës.

Fituesi i topit të artë për vitin 2022, me tripletën e regjistruar u bë golashënuesi i katërt më i mirë në historinë e La Ligas. 35-vjeçari ka shënuar 236 gola në 436 paraqitje me klubin, ku goli i parë regjistrohet në vitin 2009.

Mbrëmjen e së shtunës Benzema parakaloi meksikanin Hugo Sanchez që ka luajtur me 3 skuadra në La Liga. Ndërkohë në 3 vendet e para ndodhen Lionel Messi, Cristiano Ronaldo dhe Telmo Zarra. Argjentinasi i cili tanimë është pjesë e PSG-së numëron 474 gola në 520 ndeshje të luajtura. Ronaldo 311 gola dhe Zarra 251. Spanjolli që ka luajtur me Bilbaon në vitet 1940-1955 ka një rekord që mund të arrihet nga Benzema, nëse forma e tij do të vijojë e tillë në vitet e ardhshme edhe pse mosha e penalizon.

- Advertisement -

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Gazetari zbulon prapaskenat: Po mos ishte Kim, në krye të SPAK s’do ishte Dumani

Gazetari Eni Ferhati tha në emisionin Now në Euronews Albania se nuk përjashtohet mundësia që brenda Prokurorisë së Posaçme mund të ketë segmente të...

Vallai i Liridonës zbulon se është kontaktuar nga disa persona: Çfarë kanë ofruar

Vëllai i Liridona Ademajt, Leondardi, ka bërë të ditur se shumë qytetarë i ofrohen me informacione për ngjarjen që lidhet me vrasjen e motrës...

Arian Çani: Beleri më merr shpesh në telefon, për çfarë i ka bërë “mirë” burgu

Gazetari Arian Çani është shprehur se zhvillon biseda të shpeshta telefonike me kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës, Fredi Belerin, i cili ndodhet në paraburgim...

TË FUNDIT

Gazetari zbulon prapaskenat: Po mos ishte Kim, në krye të SPAK s’do ishte Dumani

Gazetari Eni Ferhati tha në emisionin Now në Euronews Albania se nuk përjashtohet mundësia që brenda Prokurorisë së Posaçme mund të ketë segmente të...

Vallai i Liridonës zbulon se është kontaktuar nga disa persona: Çfarë kanë ofruar

Vëllai i Liridona Ademajt, Leondardi, ka bërë të ditur se shumë qytetarë i ofrohen me informacione për ngjarjen që lidhet me vrasjen e motrës...

Arian Çani: Beleri më merr shpesh në telefon, për çfarë i ka bërë “mirë” burgu

Gazetari Arian Çani është shprehur se zhvillon biseda të shpeshta telefonike me kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës, Fredi Belerin, i cili ndodhet në paraburgim...

Në të njëjtin burg me Dakon dhe Kokën, Fredi Beleri: Ja si ja kaloj me ta

Kryetari i zgjedhur i bashkisë Himarë, Fredi Beleri i cili ndodhet në paraburgimin e Durrësit prej 7 muajsh tregoi në një intervistë ekskluzive për...

“Ne himariotët jemi kokëfortë”- Beleri: S’do ja dilni me mua, ju hajdutët e pronave

Kryebashkiaku i zgjedhur i Himarës, Fredi Beleri, është shprehur se shkeljet e ligjit dhe vjedhja e votave për të cilat ai akuzohet dhe po...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×