Berbock: Pa njohje reciproke mes Kosovës dhe Serbisë, s’ka anëtarësim në BE

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministrja e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Analena Berbock ka deklaruar se njohja reciproke e Serbisë dhe Kosovës është e nevojshme dhe se pa të nuk ka anëtarësim në BE.

Në një konferencë të përbashkët për media me ministren e Punëve të Jashtme të Kosovës, Donika Gervala-Schwartz, Berbock theksoi se synimi i Gjermanisë është që Ballkani Perëndimor të jetë në fokus të BE-së.

Në këtë drejtim, ajo tha se është e rëndësishme që “Kosova dhe të gjitha vendet fqinje të zhvillohen në paqe dhe në mënyrë evropiane”.

- Advertisement -

“Progresi në dialogun për normalizimin e marrëdhënieve është vendimtar, sepse ato zgjidhin çështje praktike që kanë ndikim në jetën e qytetarëve dhe kjo është e nevojshme në rrugën drejt BE-së”, theksoi Berbock.

Ministrja e Kosovës tha nga ana tjetër, se paqja në Ballkan është e brishtë dhe se nevojitet një prani më e madhe e BE-së, Gjermanisë dhe NATO-s.

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

TË FUNDIT

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

Kërcënime me jetë, reagon komuniteti i prokurorëve: Nuk lëkundemi

Komuniteti i prokurorëve të Shqipërisë ka reaguar sa i takon kërcënimit me jetë që i është bërë tre kolegëve të tyre. Ata kanë shprehur solidaritetin...

10 vjet nga tragjedia ne Lampedusa, 368 emigrantë humbën jetën

Në Lampedusa u përkujtua 10-vjetori i fundosjes së një anije emigrantësh që mori 368 jetë njerëzish. Qindra u mblodhën në ishullin italian, për nder...


 
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×