Bizneset në Vlorë ankohen për punëtorë, të rinjtë zgjedhin emigracionin

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në Vlorë, bizneset ankohen se nuk ka burime njerëzore. Problematika më e theksuar mbetet në sektorin e turizmit, por edhe në njësitë tregëtuese si supermarkete apo edhe në sektorin e fasonerisë.

“Për momentin kemi shumë mungesa në staf, ka që kur ka kaluar pandemia. Jemi munduar të gjejmë, por më e shumta e të rinjve ose mesa shohim dhe çfarë flasin e kanë synimin të shkojnë jashtë. Për momentin kemi 14 persona, duhet të kishim 20. Pagat kanë ndryshuar, por çdokush do të largohet nga vendi”, thotë një menaxher marketi.

“Është e vështire të gjesh persona të kualifikuar dhe në momentin që i kualifikon, për fat të keq joqëndrueshmëria e tregut na demoralizon, sepse investimi bëhet për 6 muaj që personi qëndron e më pas ose i del një punë tjetër ose ikën jashtë. Për fat të keq shoh një ikje të madhe në Gjermani dhe Itali”, shprehet administratorja e një hoteli.

- Advertisement -

Nga ana tjetër, Zyra e Punës bën të ditur se janë të regjistruar 2,342 persona që duan punë, por kërkesa nuk përputhet me ofertën.

“Biznesi është shumë i interesuar për vende të lira pune, ka shpallur shumë vende pēr shumë profesione. Problemi ynë qëndron se nuk kemi kandidatët e përshtatshëm për këto vende. Punëkërkuesit tanë ose janë të rinj dhe nuk kanë një profesion ose janë mbi 50 vjeç dhe profesioni i tyre është vjetëruar”,  theksoi Elsa Saliaj, përgjegjëse e menaxhimit të ofrimit të shërbimeve të punësimit.

Në shkollat profesionale të qytetit, numri i të rinjve shtohet çdo vit, por këta të fundit i kanë sytë drejt emigracionit.

“Jam në vitin e dytë në degën Hoteleri- Turizëm kam zgjedhur shkollën tregtare sepse kam pasur gjithmonë pasion gatimin. E shoh veten time jashtë shtetit sepse kam pasur qejf të udhëtoj, por edhe për një jetë më të mirë.

Për degë elektrike, jashtë shtetit jo këtu në Shqipëri”, shprehen disa prej tyre.

Mungesa e burimeve njerëzore e sidomos e të rinjve është kthyer në shqetësim për bizneset në Vlorë. Pagat e ulëta dhe kushtet jo të mira shtyjnë të të rinjtë të emigrojnë.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

SPAK kërkoi burg për fshehje pasurie, flet në seancë ish-kreu i Kushtetueses

Ish kreu i Gjykatës Kushtetuese Bashkim Dedja, ka bërë mbrojtjen ndaj akuzave për fshehje pasurie, në seancën e mbajtur ndaj tij në GJKKO këtë...

Arrestohen 2 serbë në Veri, iu gjetën armë, flamuj, emblema me simbole nacionaliste

Policia e Kosovës në veri të vendit ka arrestuar dy persona të dyshuar për veprën penale ‘posedim të paautorizuar të armëve dhe narkotikëve’. Të...

Kompensimi i dyshimtë 1.2 mln euro, lirohet Arlind Gjokutaj

Gjykata e Tiranës ka ndryshuar masën e sigurisë për ish-sekretarin e Përgjithshëm të Ministrisë së Fianacave, Arlind Gjokutaj. Nga masa e sigurisë “Arrest në...

TË FUNDIT

SPAK kërkoi burg për fshehje pasurie, flet në seancë ish-kreu i Kushtetueses

Ish kreu i Gjykatës Kushtetuese Bashkim Dedja, ka bërë mbrojtjen ndaj akuzave për fshehje pasurie, në seancën e mbajtur ndaj tij në GJKKO këtë...

Arrestohen 2 serbë në Veri, iu gjetën armë, flamuj, emblema me simbole nacionaliste

Policia e Kosovës në veri të vendit ka arrestuar dy persona të dyshuar për veprën penale ‘posedim të paautorizuar të armëve dhe narkotikëve’. Të...

Kompensimi i dyshimtë 1.2 mln euro, lirohet Arlind Gjokutaj

Gjykata e Tiranës ka ndryshuar masën e sigurisë për ish-sekretarin e Përgjithshëm të Ministrisë së Fianacave, Arlind Gjokutaj. Nga masa e sigurisë “Arrest në...

“Me Amerikën nuk ka lojëra”, Arifi: Ja ku gaboi Albin Kurti

Shqiprim Arifi, kreu i Partisë Alternativa për Ndryshim tha në një intervistë për Euronews Albania se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka gabuar në menaxhimin...

“Më lironi”- Apeli jep vendimin për Mazen, i përfshirë në vrasjen e 20-vjeçarit

Gjykata e Apelit në Tiranë ka rrëzuar kërkesën e Ensi Mazës për një masë më të lehtë sigurie për përfshirjen e tij në vrasjen...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×