English

Blinken dënon ashpër talebanët për ndalimin e grave për të studiuar

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Administrata e talebanëve afganë mbylli universitetet për gratë sot dhe sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken, ndër të tjera, iu bashkua kritikave.

- Advertisement -

Ai tha se talebanët po përpiqen t’i dënojnë gratë afgane “në një të ardhme të errët pa mundësi” duke i ndaluar ato të ndjekin universitetet, raportoi Reuters.

Thuhet se administrata talebane i ka ndaluar gratë të hyjnë për shkak se studentet femra nuk i përmbahen kodit islam të veshjes.

Ministrja në detyrë e Arsimit të Lartë Nida Mohamad Nadim tha se disa çështje nxitën vendimin, duke përfshirë studentet femra që nuk mbanin veshje të duhura islame dhe ndërveprimet midis studentëve të gjinive të ndryshme.

Masa tërhoqi dënime të forta nga bota dhe kritika nga disa afganë, duke çuar në protesta në qytetet afgane.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?