English

Borrell mbërrin në Kiev në një moment vendimtar për financimin e Ukrainës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Diplomati i lartë i BE-së, Josep Borrell ka mbërritur në Kiev për të nënvizuar “mbështetjen e palëkundur” të bllokut për Ukrainën.

- Advertisement -

Sipas mediave të huaja, shefi i politikës së jashtme do të angazhohet në bisedime mbi mbështetjen ushtarake dhe financiare, si dhe përparimin e Kievit në rrugën e tij të reformave në përpjekjen e tij për t’u bashkuar me BE.

Kjo është vizita e katërt e Borrell në kryeqytetin e Ukrainës, që nga fillimi i luftës dhe vjen në një moment vendimtar.

Bashkimi Evropian sapo ka miratuar një premtim katërvjeçar prej 50 miliardë eurosh – paratë e para të reja që vijnë nga blloku ose SHBA në 2024.

Të pushtuar dhe të paarmatosur në fushën e betejës, zyrtarët ushtarakë ukrainas kanë thënë se përballen me një mungesë akute municionesh dhe predhash artilerie, si dhe sulme të përtërira ruse.

Presidentja e Komisionit të BE-së Ursula von der Leyen tha se BE synon të fillojë pagesat në mars.

Qeveria ukrainase ka thënë se pret të marrë rreth 4.5 miliardë euro muajin e ardhshëm.

Paketa kryesore e ndihmës nga Shtetet e Bashkuara, megjithatë, mbetet ende e bllokuar në Kongres për shkak të grindjeve të brendshme politike.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?