Borrell pas takimit me Kurtin: Djegia e veturave është e papranueshme

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Punë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, tha se në takimin me kryeministrin Albin Kurti në Berlin diskutuan për situatën në veri pas vendimit për targat.

Nëpërmjet një postimi në Twitter, Borrell shprehet se veprimet përçarëse, siç është djegia e veturave në veri, janë të papranueshme derisa bëri thirrje për përmbajtje nga të gjitha palët.

“Ishte mirë takimi me kryeministrin Albin Kurti përpara “Procesit të Berlinit”. Diskutuam situatën në veri të Kosovës. Veprimet përçarëse, si djegia e veturave, janë të papranueshme. Marrëveshjet e dialogut duhet të respektohen. Ftojmë të gjithë që të veprojnë me përmbajtje. Ne diskutuam gjithashtu rrugën përpara për normalizim”, shprehet ai në rrjetet sociale.

- Advertisement -

Sipas vendimit zyrtar, nga data një 1 nëntor 2022 të gjithë pronarëve të mjeteve që qarkullojnë me targa të tilla ilegale në Kosovë, nga Policia e Kosovës do t’iu vendoset gjobë.

Nga 21 nëntori deri më 21 janar, pronarët që kanë ende makina me targat serbe në Kosovë, do të gjobiten me 150 euro.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Teknologjia në shkolla, nxënësit: Kemi mësuar të ndërtojmë figura të ndryshme

Nxënësit nga klasa e parë, prej dy vitesh orën e teknologjisë dhe informacionit, po e zhvillojnë në laboratorët Smart. Përmes lojërave fëmijët, mësojnë si të...

Gjuha rome në shkolla/ 250 nxënës në Elbasan do t’a kenë lëndë mësimore

"Nxënësit e komunitetit rom në Elbasan do të kenë mundësi të mësojnë gjuhën e tyre amtare në shkollë. Kjo gjuhë është futur në dy...

30.7% më shumë të ardhura për hotelet, 16% për restorantet

Hotelet rritën të ardhurat dhe fitimet e tyre në masë më të madhe sesa restorantet. Nga publikimi i të dhënave nga INSTAT rezulton se...

TË FUNDIT

Teknologjia në shkolla, nxënësit: Kemi mësuar të ndërtojmë figura të ndryshme

Nxënësit nga klasa e parë, prej dy vitesh orën e teknologjisë dhe informacionit, po e zhvillojnë në laboratorët Smart. Përmes lojërave fëmijët, mësojnë si të...

Gjuha rome në shkolla/ 250 nxënës në Elbasan do t’a kenë lëndë mësimore

"Nxënësit e komunitetit rom në Elbasan do të kenë mundësi të mësojnë gjuhën e tyre amtare në shkollë. Kjo gjuhë është futur në dy...

30.7% më shumë të ardhura për hotelet, 16% për restorantet

Hotelet rritën të ardhurat dhe fitimet e tyre në masë më të madhe sesa restorantet. Nga publikimi i të dhënave nga INSTAT rezulton se...

Shërbimi dentar privat në Shqipëri, i lirë për të huajt i shtrenjtë për shqiptarët

Shërbimi stomatologjik privat në Shqipëri është i lirë për të huajt, por i shtrenjtë për shqiptarët. Në një intervistë për Euronews Albania, pedagogia e...

Dita Botërore e Alzheimer/ Shkencëtarët: Sot sëmundja nuk është më e pamposhtur

Mbi 55 milionë njerëz vuajnë nga sëmundja e pashërueshme e trurit, Alzajmeri. Por shkencëtarët shprehen se po jetojmë në kohëra kur po bëhet një...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×