Bota është kthyer 5 vjet pas për sa i përket zhvillimit njerëzor, thotë OKB

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sipas një raporti të ri të OKB-së, bota është kthyer pesë vjet pas për sa i përket zhvillimit njerëzor.

Për herë të parë në historinë e tij 32-vjeçare, Indeksi i Zhvillimit Njerëzor i PNUD-it – i cili mat shëndetin, arsimin dhe standardin e jetesës së një kombi  thotë se zhvillimin njerëzor globalisht ka rënë përsëri në nivelet e 2016-ës.

Raporti i fundit që doli të enjten, thekson “ndikimin shkatërrues” të dy viteve të fundit për miliarda njerëz anembanë botës, për shkak të pandemisë, luftës në Ukrainë, ndryshime gjithëpërfshirëse sociale dhe ekonomike, dhe ndryshime të rrezikshme planetare.

- Advertisement -

“Ne kemi përjetuar fatkeqësi më parë, kemi pasur konflikte më parë, por ajo me të cilën po përballemi sot është një pengesë e madhe për zhvillimin e njerëzimit,” tha për agjencinë e lajmeve AFP Achim Steiner, administrator i UNDP-së, shkruan Euronews.

“Kjo do të thotë që ne vdesim më herët, se jemi më pak të arsimuar dhe se të ardhurat tona po bien”.

Amerika Latine, Karaibet, Afrika Sub-Sahariane dhe Azia Jugore janë goditur veçanërisht rëndë, ndërsa vendet evropiane duket se janë më pak të prekura.

Vendet evropiane dominuan në krye të listës, me Zvicrën, Norvegjinë dhe Islandën që zënë tre vendet e para, me nëntë nga dhjetë vendet e para në Evropë.

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor i PNUD-it 2021

Zvicra

Norvegjia

Islanda

Hong Kongu

Australia

Danimarka

Suedia

Irlanda

Gjermania

Holanda

Finlanda

Singapor

Belgjika

Zelanda e Re

Kanadaja

Lihtenshtajni

Luksemburgu

Mbretëria e Bashkuar

Japonia, Koreja


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vritet gruaja e këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës Behgjet Pacolli

Vritet një grua në Prishtinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme në rrugën “Dalip Alshiqi”. Liridona Murseli, gruaja...

Moravë/ Benzi del nga rruga, përfundon në kanal dhe shpërthen në flakë

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal, në fshatin Moravë. Një mjet tip Benz ka dalë nga rruga, ka përfunduar në kanal dhe ka...

Ish-luftëtari i UÇK: Pse shqiptarët e Shqipërisë janë më patriotë se ata të Kosovës

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se gjesti që bënë shqiptarët e Shqipërisë në vitin ‘99 duke strehuar...

TË FUNDIT

Vritet gruaja e këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës Behgjet Pacolli

Vritet një grua në Prishtinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme në rrugën “Dalip Alshiqi”. Liridona Murseli, gruaja...

Moravë/ Benzi del nga rruga, përfundon në kanal dhe shpërthen në flakë

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal, në fshatin Moravë. Një mjet tip Benz ka dalë nga rruga, ka përfunduar në kanal dhe ka...

Ish-luftëtari i UÇK: Pse shqiptarët e Shqipërisë janë më patriotë se ata të Kosovës

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se gjesti që bënë shqiptarët e Shqipërisë në vitin ‘99 duke strehuar...

“Patriotizmi nuk blihet”, Mërtiri përplaset me Kikian: Njeriu edukohet

Sociologu Ergus Mërtiri debatoi sa i takon patriotizmit të shqiptarëve në “Now me Erla Mëhillin” përballë gazetarit Mentor Kikia. Ky i fundit u shpreh se...

Luftoi krah UÇK-së, Goxhaj: Shkuam për nacionalizëm, ja ku ndryshon me patriotizmin

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se nacionalizmi dhe patriotizmi janë dy gjëra të ndryshme. Goxhaj u shpreh se...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×