Brazili nis hetimet për bizhuteritë me vlerë 3.2 mln dollarë dhuratë për Bolsonaro 

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministri i Drejtësisë i Brazilit, Flavio Dino urdhëroi sot policinë të hetojë mosdeklarimin e bizhuterive, një dhuratë nga Arabia Saudite me vlerë 3.2 milionë dollarë, të cilën e mori ish-presidenti Jair Bolsonaro, raportoi Reuters.

Bolsonaro dhe gruaja e tij Michelle morën një gjerdan, unazë, orë dhe vathë diamanti nga qeveria saudite, të cilat u sekuestruan nga dogana në aeroportin e Sao Paulos në tetor 2021.

Bizhuteritë luksoze, të prodhuara nga zvicerani “Chopar”, u gjetën në çantën e një ndihmësi të qeverisë që po shkonte në Riad me ministrin e atëhershëm të Energjisë, Bento Albuquerque.

- Advertisement -

Bolsonaro, i cili u largua nga Brazili për në SHBA në dhjetor, ka mohuar çdo keqbërje, por presidenti i ri Luiz Inacio Lula da Silva ka bërë thirrje për një hetim, ndërsa një ministër në qeverinë e re e ka quajtur rastin “kontrabandë”.

Brazilianët lejohen të sjellin mallra dhe dhurata me vlerë deri në 1000 dollarë amerikanë dhe nëse vlera është më e madhe, duhet të paguajnë taksa të rënda.

Kritikët e Bolsonaros thonë se dhuratat për presidentin i përkasin shtetit dhe duhet të shkojnë në koleksionin presidencial.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Blinken thotë se fokusi i ditëve të ardhshme do jetë zgjatja e armëpushimit në Gaza

Ndërsa Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken kthehet në Lindjen e Mesme, ai do të fokusohet në zgjatjen e pauzës në ofensivën e Izraelit...

Mendonin se ishte zhdukur si specie, urithi i artë zbulohet pas 80 viteve

Një urith i artë që 'noton' në rërë është gjetur në Afrikën e Jugut, më shumë se 80 vjet pasi specia u cilësua si...

Përplasja e shqiptarëve në Londër me Policinë, avokati zbulon çfarë pritet të ndodhë

Avokati Naim Hasani është shprehur se autoritetet në Mbretërinë e Bashkuar kanë qenë në zbatim të ligjit, në momentin që kërkuan shpërndarjen e tubimit...

TË FUNDIT

Blinken thotë se fokusi i ditëve të ardhshme do jetë zgjatja e armëpushimit në Gaza

Ndërsa Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken kthehet në Lindjen e Mesme, ai do të fokusohet në zgjatjen e pauzës në ofensivën e Izraelit...

Mendonin se ishte zhdukur si specie, urithi i artë zbulohet pas 80 viteve

Një urith i artë që 'noton' në rërë është gjetur në Afrikën e Jugut, më shumë se 80 vjet pasi specia u cilësua si...

Përplasja e shqiptarëve në Londër me Policinë, avokati zbulon çfarë pritet të ndodhë

Avokati Naim Hasani është shprehur se autoritetet në Mbretërinë e Bashkuar kanë qenë në zbatim të ligjit, në momentin që kërkuan shpërndarjen e tubimit...

Ministri serb i Mbrojtes falenderon ambasadorin rus: Ju ruani territorin tonë

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Mbrojtjes së Serbisë, Millosh Vuçeviç u takua me ambasadorin e Federatës Ruse në Beograd, Aleksandar Harchenko. Vuçeviç ka falënderuar gjatë takimit...

Përplasjet e “çunave të Londrës”, organizatori: Telefonata që alarmoi policinë

Enkeleid Omi, organizator i tubimit në Londër ishte këtë të mërkurë i ftuar në Euronews Albania për të folur për ngjarjen që pasoi festën...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×