Bullgaria lehtëson qasjen në punësim të shtetasve të huaj me kualifikim të lartë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Duke miratuar përfundimisht rishikimet e Aktit të Migracionit të Punës dhe Lëvizjes së Punës, të enjten, deputetët lehtësuan qasjen në vendet e punës në Bullgari për profesionistët shumë të aftë që janë shtetas të vendeve të treta.

Ndryshimet propozojnë një sistem më tërheqës, fleksibël dhe efektiv për rekrutimin dhe vendosjen e fuqisë punëtore me kualifikim të lartë nga vendet e treta (jo vetëm me diploma universitare) dhe lehtësojnë lëvizshmërinë afatshkurtër dhe afatgjatë, punën nga shtëpia për profesionistët e huaj që posedojnë një kartë blu të BE-së për punë dhe leje qëndrimi, dhe ngritjen e një regjistri të punëdhënësve të njohur.

Për të pasur një kartë blu të BE-së, profesionistët e huaj që janë shtetas të vendeve të treta duhet të kenë një diplomë universitare, të lëshuar nga një autoritet kompetent përkatës pas arsimimit jo më pak se tre vite akademike në një institucion të njohur si universitet nga shteti përkatës, ose sipas pozitave nga lista e miratuar nga Ministri i Punës dhe Politikës Sociale – njohuritë, aftësitë dhe kompetencat e vërtetuara me një dokument zyrtar të lëshuar nga organi kompetent për një nivel të përvojës profesionale të krahasueshme me atë të titullarit.

- Advertisement -

 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Del në ankand lapsi që Eva Braun i dhuroi Hitlerit, sa vlerësohet të shitet

Një laps i mbështjellë me pjesë argjendi që supozohet se i përkiste Adolf Hitlerit do të dalë në ankand  në Belfast muajin e ardhshëm. Objekti...

SPAK kërkon 4 vjet burg për gjyqtaren e Elbasanit

SPAK ka kërkuar dënimin me 4 vjet burg për gjyqtaren e Elbasanit Zamira Vyshka. Për shkak të gjykimit të shkurtuar i ulët 1/3 e dënimit...

Blinken: Strategjia ruse, dështim total. Humbi influencën!

Sekretari amerikan i Shtetit bëri një seri kritikash ndaj Vladimir Putin në udhëtimin e tij në Finlandë. Në një fjalim të mbushur me kritika ndaj...

TË FUNDIT

Del në ankand lapsi që Eva Braun i dhuroi Hitlerit, sa vlerësohet të shitet

Një laps i mbështjellë me pjesë argjendi që supozohet se i përkiste Adolf Hitlerit do të dalë në ankand  në Belfast muajin e ardhshëm. Objekti...

SPAK kërkon 4 vjet burg për gjyqtaren e Elbasanit

SPAK ka kërkuar dënimin me 4 vjet burg për gjyqtaren e Elbasanit Zamira Vyshka. Për shkak të gjykimit të shkurtuar i ulët 1/3 e dënimit...

Blinken: Strategjia ruse, dështim total. Humbi influencën!

Sekretari amerikan i Shtetit bëri një seri kritikash ndaj Vladimir Putin në udhëtimin e tij në Finlandë. Në një fjalim të mbushur me kritika ndaj...

Tahiri lë ambientet e burgut në Lushnjë, shoqërohet nga policia drejt Tiranës

Ish-ministri i brendshëm Saimir Tahiri u lirua këtë të premte me një vëndim të gjykatës së Elbasanit, ku u pranua kërkesa e prokurorisë që...

EMRAT| Me furgonin plot me emigrantë të paligjshëm, arrestohen dy persona në Korçë

Policia e Korçës ka arrestuar shtetasit Tahir Murati dhe Ali Peposhi, të cilët u ndaluan në flagancë duke transportuar 10 emigrantë të paligjshëm nga...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×