Bullgaria veto ndaj RMV, në 4 shkurt mijëra bullgarë do të bëjnë homazhe në Shkup

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Bullgaria nuk heq dorë nga kërcënimet ndaj Maqedonisë së Veriut për veto të re në integrimin e saj në BE. Sipas zyrtareve bullgarë, bllokimi i rrugës së Maqedonisë së Veriut në BE vjen për shkak të diskriminimit ndaj pakicës bullgare në këtë vend.

Deklaratat e zyrtarëve bullgarë, vijnë në kohën kur tensionet në Shkup janë rritur. Më 4 shkurt në Maqedoninë e veriut, për festimin e ditëlindjes së revolucionarit maqedono-bullgar Goce Dellçev, pritet të vijnë numër i madh bullgarësh që do të kryejnë homazhe. Në këtë aktivitete, pritet të ketë dhe grupe radikale.

“Prioriteti më i lartë i kësaj Qeverie është që të ruajë qetësinë dhe stabilitetin e shtetit. Por e dimë se gjithnjë do të ketë struktura radikale, të cilat për interesa të ndryshme dëshirojnë të destabilizojnë vendin. Por kurrë nuk lejojmë që të cenohet siguria e qytetarëve tanë”, tha Oliver Spasovski, ministër i Brendshëm.

- Advertisement -

Ministri i Jashtëm Bujar Osmani vlerëson se shpallja e personave që shfaqin pretendime territoriale dhe mohim të maqedonasve, si të padëshirueshëm për shtetin, do të ndalte rrethin e kërcënimeve dhe ofendimeve.

“Duhet vendosur një princip me të cilin kush ofendon në territor të Maqedonisë së Veriut, apo do të kontestojë ekzistencën e popullit maqedonas, apo do të shfaqë pretendime territoriale, që të njëjtën ditë duhet ti ndalohet hyrja e mëtejme në shtet. Ky princip duhet të jetë bazë për politikën tonë lidhur me këtë problem. Këtë duhet ta dinë të gjithë, pasi nëse e dinë do të jenë më të kujdesshëm dhe do ta ndërpresim këtë cikël”, u shpreh Bujar Osmani, ministër i Jashtëm i RMV-së.

Eurodeputeti Angel Xhambazski ishte ai që shkaktoi më së shumti tensione në RMV për shkak të deklaratave të tij se Maqedonia është Bullgari, dhe se është një shpikje e liderit të ish-Jugosllavisë – Tito. Por provokuese ishin edhe deklaratat e deputetit bullgar Kostadin Kostadinov, i cili nga Shkupi deklaroi se Maqedonia e Veriut duhet ti aneksohet Bullgarisë sepse bëhet fjalë për një popull. Të tilla deklarata kanë bërë edhe disa zyrtarë bullgarë të cilët mohojnë gjuhën dhe identitetin maqedonas.

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Dimitar Kovaçevski apeloi për qetësi nga të dyja palët ndërsa kujtoi se nuk do të ketë tolerancë për ata që shfaqin pretendime territorial për shtetin e tij. Bëri thirrje edhe që policia ti shfrytëzojë të gjitha mekanizmat për mbarëvajtjen e 4 shkurtit.

 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Mbahet ceremonia mortore e ish-zv. kryeministrit grek, Theodoros Pagalos

Në krematoriumin e Ritsonës, familjarë, të afërm, miq dhe kolegë i dhanë lamtumirën e fundit Theodoros Pagalos, ish-zëvendëskryeministrit dhe ministrit të Jashtëm grek Theodoros...

“Lejohet të dalë nga shtëpia”, zbardhet vendimi i gjykatës që liroi Saimir Tahirin

Gjykata e Elbasanit liroi nga burgu ish-ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri, duke vendosur që ta kryejë pjesën e mbetur të dënimit në shtëpi. Në vendimi...

“Saimir Tahiri u lirua të hënën”- Ish-drejtuesi i policisë bën deklaratën e fortë

Ish-drejtuesi i Policisë së Shtetit, Shemsi Prençi, ishte i ftuar këtë të premte në Euronews Albania ku foli në lidhje me lirimin nga burgu...

TË FUNDIT

Mbahet ceremonia mortore e ish-zv. kryeministrit grek, Theodoros Pagalos

Në krematoriumin e Ritsonës, familjarë, të afërm, miq dhe kolegë i dhanë lamtumirën e fundit Theodoros Pagalos, ish-zëvendëskryeministrit dhe ministrit të Jashtëm grek Theodoros...

“Lejohet të dalë nga shtëpia”, zbardhet vendimi i gjykatës që liroi Saimir Tahirin

Gjykata e Elbasanit liroi nga burgu ish-ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri, duke vendosur që ta kryejë pjesën e mbetur të dënimit në shtëpi. Në vendimi...

“Saimir Tahiri u lirua të hënën”- Ish-drejtuesi i policisë bën deklaratën e fortë

Ish-drejtuesi i Policisë së Shtetit, Shemsi Prençi, ishte i ftuar këtë të premte në Euronews Albania ku foli në lidhje me lirimin nga burgu...

Flet avokati i Saimir Tahirit: E ka gruan sëmurë, do kujdeset për fëmijët

Maks Haxhia, avokati i ish-ministrit Saimir Tahiri tha në një komunikim me mediat bashkëshirtja e tij për shkak të problemeve me shëndetin, nuk mund të...

Lirimi i Saimir Tahirit, Berisha: Urdhëri i Ramës, ultimatumit i erdhi fundi

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar në lidhje me lirimin nga qelia të ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri. Gjatë një konference për media, Berisha u...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×