Burg kundërshtarit të luftës, Rusia dënon me 8 vjet kritikun e konfliktit në Ukrainë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një figurë e njohur e opozitës ruse është dënuar me 8 vjet e gjysmë burg për kritikat e bëra në adresë të Kremlinit lidhur me luftën në Ukrainë.

Ilja Jashin u akuzua për përhapje të informacioneve të rreme lidhur me ndërhyrjen ushtarake dhe u dënua në kuadër të një ligji të ri të miratuar pas pushtimit.

Ai u konsiderua nga gjykata përgjegjës për një transmetim në YouTube, ku fliste për vrasjen e ukrainasve në Buça.

- Advertisement -

Ndërsa Jashin mbajti një qëndrim sfidues teksa lexohej verdikti, mbështetësit e tij jashtë gjykatës së Moskës shprehën zemërimin e tyre.

Jashin ishte një nga figurat e pakta kritike të Kremlinit që kishte qëndruar në Rusi gjatë ofensivës kundër disidentëve që kundërshtonin luftën.

Përpara se gjykatësi të shpallte vendimin, ai e cilësoi gjyqin si të motivuar politikisht dhe paralajmëroi se burgu nuk do ta ndalojë të thotë të vërtetën mbi konfliktin.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Kambana më e madhe alarmit deri më sot”, Rama reagon për vrasjen e policit në Veri

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas vrasjes së efektivit të policisë në veri të Kosovës. Përmes një postimi në Twitter, Rama e cilëson vrasjen e...

Kurti: 30 persona me uniforma e të armatosur rëndë vijojnë të sulmojnë policinë tonë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë në konferencë për media se e diela është ditë e rëndë për Kosovën. “Vrasja e tij (zyrtarit policor)...

Vrasja e policit në Kosovë, reagon Begaj: Akt kriminal për stabilitetin e rajonit

Presidenti i Shqipërisë Bajram Begaj ka reaguar pas vrasjes së policit të Kosovës në Veri. Begaj e cilëson sulmin akt të organizuar kriminal është cenim...

TË FUNDIT

“Kambana më e madhe alarmit deri më sot”, Rama reagon për vrasjen e policit në Veri

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas vrasjes së efektivit të policisë në veri të Kosovës. Përmes një postimi në Twitter, Rama e cilëson vrasjen e...

Kurti: 30 persona me uniforma e të armatosur rëndë vijojnë të sulmojnë policinë tonë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë në konferencë për media se e diela është ditë e rëndë për Kosovën. “Vrasja e tij (zyrtarit policor)...

Vrasja e policit në Kosovë, reagon Begaj: Akt kriminal për stabilitetin e rajonit

Presidenti i Shqipërisë Bajram Begaj ka reaguar pas vrasjes së policit të Kosovës në Veri. Begaj e cilëson sulmin akt të organizuar kriminal është cenim...

Voton kandidati i “Bashkë Fitojmë” për Kukësin: Do raportojmë çdo parregullsi

Rreth 46 mijë qytetarë të Bashkisë së Kukësit kanë nisur t’i drejtohen kutive të votimit ditën e sotme për të zgjedhur drejtuesin e ri...

Vrasja e policit, Hasani: Akt kriminal që kërcënon rajonin, jemi krah Kosovës

Ministri i Jashtëm Igli Hasani ka reaguar pas ngjarjes së rëndë në veri të Kosovës ku një polic mbeti i vrarë dhe një tjetër...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×