English

Çmimet Kombëtare të Letërsisë, vlerësohen autorët që spikatën në vitin 2021

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Çfarë do të mund të bënim pa shkrimtarët? Në një mbrëmje të mbajtur në hollin e Akademisë së Arteve, Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit ka nderuar me çmime autorët, shkrimtarët dhe përkthyesit të cilët kanë spikatur në fushën e letrave për vitin 2021.

- Advertisement -

Në fjalën e saj, Drejtoresha e QKLL-së, Alda Bardhyli u ndal tek rëndësia e këtij momenti, që merr kohë për të vlerësuar figurat e letërsisë.

Teksa, ministrja e Kulturës, Elva Margariti në fjalën e saj përshëndetëse u ndal tek sfida, e të lexuarit në gjuhën shqipe në ditët e sotme.

Në këtë edicion, çmimin për romanin më të mirë të vitit e rrëmbeu Agron Tufa me “Ngjizjen e papërlyeme’’, një libër që gërsheton fantastiken me groteskun përmes një rrëfimi mjeshtëror.

Vëllimi më i mirë me tregime i vitit shkoi për Durim Tacin teksa vëllimi më i mirë poetik iu dha shkrimtarit Visar Zhiti me librin ‘’Dorëshkrimet e burgut’’,  çmimi u tërhoq nga Andreas Dushi, i cili lexoi edhe fjalën përshëndetëse të Zhitit.

Me çmime u nderuan edhe Anila Kadija për librin më të mirë për fëmijë, Saverina Pasho për përkthimin më të mirë dhe Persida Asllani për veprën më të mirë studimore.

LEXONI GJITHASHTU

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×